Araçta Su Eksiltme Nedenleri Nelerdir?

Otomatik vites araçlar, manuel şanzımanlar kadar dayanıklı ve sorunsuzdur. Otomatik vites araçlarda, arıza yaşanma ihtimali oldukça düşüktür.

Otomatik Şanzıman Arıza Belirtileri Nelerdir?

Otomatik vites araçların arızalanmasına neden olan ilk faktör kullanıcı hatasıdır.

Vites değiştirme tuşuna basmadan vites değiştirmek,

El freninden önce P konumuna almak (Özellikle Rampalarda)

Ani kalkışlar yapmak,gibi nedenlerden dolayı şanzıman arızaları görülür.

Otomatik Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

• Vites düğmesi (mandalı) sağlıklı şekilde çalışmıyorsa

• D konumunda vites geçişleri arasında ses, titreşim, vurma gibi sorunlar yaşanıyorsa

• Araç D konumundayken frenden ayak çekildiği anda ileri gitmiyorsa,

• Araç D konumuzda rampa yukarı iken frenden ayak çekildiğinde ileri gitmiyorsa

• Araç hareket halinde iken tüm viteslerde şanzıman sesi stabil  değilse, farklı uğultu ya da titreşimler oluyorsa

Araç bakımında önemli konulardan bir tanesi de motor soğutma suyudur.

Motor Soğutma suyu; aracın ısıtılması için kalorifere, Araç Yakıt sisteminin ısıtılması için regülatöre (LPG) ve motorun soğutulması için motor bloğu içerisine pompolanan ve sürekli devir daim halinde olan bir sıvı soğutma sistemidir. Kaçak sorunlarını bulmak bazen çok zordur. Bunun nedeni suyun sıcak olması ve araç çalışırken motor ve çevresinin de sıcak olması yüzünden  hızlıca buharlaşıp kaçak yerlerinin görünümünü zorlaştırmasıdır.

Araçta Su Eksiltme Nedenleri Nelerdir?

Uzun zaman zarfında yaşanan ufak eksilmeler normaldir. Araç bakımları ortalama 10,000 km’de yapılıyor. Ancak bakımdan bakıma az miktar eksilmeler varsa bu suyun fazla kısmının tahliye edilmesi ya da buharlaşma şeklinde yok olması yüzünden olabilir. Bizim için önemli olan kısa zaman zarfında gerçekleşen belirgin su eksiltme sorunlarıdır.

LPG’li Araç Su Eksiltmesi Regülatörden Olabilir: LPG dönüşümü yapılmış araçlarda, (LPG beyni) regülatör motor suyu ile çalışmaktadır. Bu sebeple regülatöre bir kaynak su hortumu birde tahliye su hortumu bağlıdır. LPG regülatörü hortumlarının dip kısmında kelepçelerden su kaçırması olası bir durumdur. Eğer aracınız LPG’li ise ilk bakılması gereken yer gaz regülatörü olmalıdır.

Motor Bloğu Tapalarından Kaçaklar

Motor bloğu çatlağı ve  su tapaları araçta su eksiltme nedenleri arasındadır. Bu tapalar genellikle sabit tapalardır ama basınç ve yıpranmaya bağlı olarak kaçaklar meydana gelebilir. Motor ısısı nedeniyle gözle görülemeyen bu kaçaklar motor stop halinde soğuduktan sonra görünür hale gelirler.

Klima Sisteminde Kaçaklar 

Klimanın ısıtma sisteminde motor suyu kullanılır. Klima  için fanda bulunan sıcak su radyatörüne iki adet hortumla, sıcak su gönderilir ve böylece sürekli devir daim halinde tutulur. Bu hortumlarda ya da direkt olarak klimanın haznesinde meydana gelen kaçaklar sürekli olarak radyatör su eksiltmesi nedeni  Bu sorunun sadece hortum kısmını kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Motorun arka kısmında ön camın altından içeriye doğru giren bir su hortumu görürseniz çevresinde kaçak var mı kontrol ettirin. Fakat klimanın haznesi için komple göğüs dahi söküle bilmektedir. Bu sebeple bu tip bir kontrol mutlaka uzman bir serviste gerçekleştirilmelidir.

Radyatör Kaçakları

adyatör soğutma sistemine iki farklı hortumla su devir daimi sağlanmaktadır. Bu hortumlar araç motor bloğuna bağlıdır ve bağlantı ayağı olan termostat gövdesinden kaçaklar genellikle en sık karşılaşılan kaçaklardır. Her araçta farklı yerlerde olan termostat,  en sık karşılaşılan arızalı parçalardandır. Eskimiş ve sıcaktan yıpranmış contalar sebebi ilesu kaçırmaktadır. Radyatörün tam kapanmaması da buna bir sebeptir.

Silindir Kapak Contası Problemleri

Motor üst silindir kapak contası, motor suyu ve yağlama için motor yağı ayrı ayrı kanallardan geçer. Bir conta yardımı ile söz konusu sıvılar birbirinden ayrılır. Özellikle aşırı ısıya maruz kalma durumlarında üst kapak contası eriyebilir yada genleşerek mevcut bölgesinden küçülebilir. bu gibi durumlarda motor suyunun bir kısmı yağa karışabilmektedir. Bu sebepten araçta su eksiltme sorunları başlar. Bunu anlamanın dışarıdan bakılarak bir yolu yoktur. Tek yöntem motor soğutma suyu haznesinin içerisinde yağın var olup olmadığı kontrol edilmelidir.Ayrıca motor soğutma suyuna basınç ve kompresör kaçıyor ise bu da conta problemlerindendir. Bu sorunu iyi bir ustanın teşhis etme gerekir.

Sonuç Olarak ; motor suyu eksilten bir araçta, motor suyunun kritik seviyenin altına düşmesi, aracın motor ısısının çok fazla yükselmesine ve buna bağlı olarak silindir, yatak piston ve sekmanlara hasar verebilmektedir. Bunlar motorun tamamen yeniden yapılmasına sebep olabilir. Bu denli ciddi bir sorun olarak antifiriz eksiltmesi sorununu ciddiye almalı ve kısa sürede onarımını yaptırmak gereklidir.

Bunlar her araç kullanıcısının rahatlıkla tespit edebileceği belirtilerdir.  Bu sebeple en doğru yöntem, düzenli olarak her bakımda kontrol ettirmektir. İkinci el bir oto alıyor iseniz, şanzıman için bir ustaya aracı kontrol ettirmelisiniz.

Kısaca;
Bir ustaya giderek aracınızda (ya da ikinci el araç alıyor iseniz aldığınız araçta) filtre yağ ve genel durumu ile ilgili detaylı bilgi almalısınız. Şanzıman sorunlarının çıkmasındaki en büyük neden aracın sadece kullanıcı tarafından gözlemlenerek kullanılması ve düzenli olarak periyodik aralıklarla kontrol ettirilmemesidir.

Otomatik vites ya da triptonik vites ( yarı Otomatik ) araçlaralırken sadece bilgisayarlı test merkezlerinin raporlarına güvenilmemeli ayrıca bir şanzımancıya gidilmelidir. Bilgisayarlı test merkezlerinde vites geçiş aralıklarına ve hızlanma periyoduna bakılır.

Etiketler : ,
Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir