Tofaş vites değişimi

Tofaş vites değişimi konulu video ve açıklaması aşağıdadır.

VİDEO AÇIKLAMASI

Vites çanak değişimi.

Merhaba, bugün sizlerle beraber yine sanayiye gidiyoruz. Sebebi ise şu görmüş olduğunuz çanak dağıldı, bu düşüyor böyle. Vitesin çanağı kırıldı ona baktırmaya gideceğiz. Bu Tofaş araçların vites alt ve üst çanak olmak üzere iki adet bulunmaktadır. Çanaklar yerli üretim olduğundan sıklıkla bozulabiliyor bu yüzden viteslere takarken çok sert kullanmamak gerekir.

Ayrıca vites alt kolu ve birde yay bulunmaktadır. Vites üst kolu ile alt kol arasında plastik tamir takımı dediğimiz malzemeler var. Üst kolu sert bir şekilde çekerek alt koldan ayırıyoruz. Daha sonra vites körüğünü dikkatli bir şekilde yırtmadan çıkartıyoruz.

Daha sonra somunları sökerek vites çanaklarını yerinden çıkarıyoruz. Yeni aldığımız vites çanaklarını çok titiz bir şekilde söktüğümüz gibi çanakları yerine takıyoruz. Vites alt kolunun yayını takmayı unutmuyoruz yoksa aracımızı vitese takamayız.

Daha sonra vites kol tamir takımı olan plastikleri vites üst kolunun içerisine sıralı bir şekilde düzgünce takıyoruz. Sert bir şekilde vites alt koluna bastırarak takıyoruz.

Ustamızdan öğrendiğimiz şekli ile vites kolları ve çanaklarının değişmesini de öğrenmiş bulunmaktayız. İnşallah böyle bir iş başımıza geldiğinde veya arkadaşlarda olduğunda rahatlıkla söküp takabiliriz. Aslında bu işler ustayı dikkatli bir şekilde izlediğinizde rahatlıkla sizlerde yapabilirsiniz. herhangi bir fazla araç gereç ihtiyaç duymadan kriko veya kaldıraç gibi şeylere gerek yok. Araç içeresinden rahatlıkla yapılır.

Vites şanzıman yağı kontrolü

Böyle işler için bakalım ustalık ücreti bize ne kadar olacak hep birlikte göreceğiz. Evet arkadaşlar Vites kol tamir tamir takımı ve vites alt üst çanakları ile birlikte aracımız ile geldiğimiz tamirhaneden memnun bir şekilde ayrılacağız.

Bu işleri yaptırırken ustamızdan şanzıman yağını kontrol etmesini de rica ettik biraz eksilme olmuş sıcaklarda fazla ısıdan dolayı eksilme olabiliyormuş bu konuda da dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Evet arkadaşlar şimdi arabayı hallettik, seksen lira işçiliği tuttu. Alt takımı falanda yapmış, on lirada üst tamir takımına vermiştim. Yani doksan, yüz lira diyelim. Düz yüz liraya yaptırdık arkadaşlar. İyi günler

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir