Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır? Debriyaj balatası bitmeye başladığında bazı belirtiler verir. Herkesin anlayabileceği  bazı bulgular verecektir. Bunlardan en belirgin olanları şunlardır:

Baskı Balata Kaçırması Nasıl Anlaşılır?

• İlk belirti : dur kalk yaparken aracın kalkışlarda titrediği görülür.

• Araçta vites geçişleri sertleşir.

• Rampalarda araca gaz vermenize rağmen hızlanma azalır.

• Gaza basınca araç devri yükselir ancak araç hızlanması azalır.

• En son olarak düz yolda bile hızlanamazsanız.

• Yakıt sarfiyatı oldukça artar.

Bu bulgular içinde en iyi belirti rampa çıkarken ani gaz verme ya da sollamaya çıkma esnasında aracın hızlananamasıdır. Şanzımana verilen gücün basıncı arttıkça eskiyen baskı bu denli büyük güçleri akslara aktarırken kaçırır. Düz yolda sakin kullanımda hissedilmez.

Debriyajı bitik olup yinede 1, 2, 3 . vites testini geçen arabalar olabileceği gibi bu belirtileri vermeden bir anda bitebilen durumlar da olabilir.

Baskı Balatayı Ne Zaman Değiştirmeli?

Baskı balatanın bitmeye başladığı anlaşıldığı andan itibaren vakit kaybetmeden değiştirilmesi gerekmektedir.Yakıt sarfiyatındaki olumsuzluklar ,uzun yoldaki sollama esnasında güç kayıpları ve de yolda bırakma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Ortalama olarak standart eko sınıf araçlarda fiyatı 200-300TL aralığındadır, işçilikle beraber toplam maliyet 500-800 aralığında değişebilmektedir. Bu değişim araç marka model farklı ile parça fiyat farkından kaynaklanmaktadır.  Ortalama yetkili servis ücretleri ise 800-1500 tl aralığında değişebilmektedir.

Net fiyat için ustanıza danışmalısınız.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir