Benzin ve Dizel Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır?

Benzin ve Dizel Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır?

Benzin ve Dizel Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır?

Benzin ve Dizel Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır?

Benzin enjektörü ya da dizel enjektörü, yanma odasından gelen is, kurum ve yakıt içindeki maddelerden kaynaklı tortul yüzünden  içerisinde iç kısımlarında yakıtın tam ve doğru olarak geçişini kısmen ya da tamamen engelleyen bir hal alabilir. Bu durumda araçta, araç sahibinin anlayabileceği bulgular ortaya çıkar.

Enjektör Temizleme Makinesi Kullanarak Açma

En sağlıklı yöntem enjektör temizleme makinesi kullanılarak açma yöntemidir. Ayrıca enjektör fiyatları göz önünde bulundurulduğunda ücreti uygundur. Benzin enjektörü  de çoğunlukla uygun olduğundan direkt yenisiyle değiştirilebilir. Ancak motorin yakıt dizel enjektörleri oldukça pahalı parçalar olduğundan bir tıkanıklık varsa bu şekilde temizlenmesi önerilir.

Balata Spreyi İle Açma

Balata spreyi ile açma işleminin kesinlikle yapılmaması gerekir. Balata spreyi, dayanıklı metallerin üzerinde bir etki göstermez ama benzin ve dizel motorin enjektör söz konusu ise içerisinde oldukça hassas parça ve noktalar bulunur. Bu gibi bir işlem sonucunda enjektörünüz açılmayacak hatta kullanılmaz hale gelecektir. Bu sebeple balata spreyi ile açmayı denemeyiniz.

Enjektör Katkısı Kullanarak Açma

Arıza, başlangıç aşamasında  ve düşük tıkanıklıklar varsa bu tür bir durumda işe yarar. Kaliteli bir marka tercih edilerek arızanın belirtileri oldukça seyrek ve azsa enjektör katkısı kullanılabilir ancak yine de ümit bağlamamak gerekir. Çoğunlukla,  enjektörlerin açılması konusunda etki edememektedir.

Enjektör Tamiri Nasıl Yapılır?

Profesyonel olarak makineler yardımı ile enjektör sıfır ayarına getirilerek sorunsuzca yıllarca kullanılabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta bu işlemi yapacak firmayı seçmeli ve dikkatli davranmanız ve ustadan tavsiyeler almanızdır. Tekrar sorun yaşama olasılığını  düşürmek için  tecrübeli ve kaliteli firmalara başvurulmalıdır.

Bunları okudunuz mu?

Enjektör İşemesi Tamiri Nasıl Yapılır?  Yazıyı okumak için tıklayın.

Motor Neden Tekler?  Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

1 Yorum

“Benzin ve Dizel Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır?” için bir yanıt

  1. Yunus dedi ki:

    Aracım passat 1.9 tdı 2004 model aracın enjektörlerinden biri arızalı ve memleketimde değilim bulunduğum yerde de usta yoktur memleketime aracımı rahatlıkla götürebilir miyim 150 km yol arası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir