Debriyaj Çatalı Nedir ? Ne İşe Yarar?

Debriyaj çatalı, baskı balata hareketlerini, araç kullanıcısının bir pedal ve pedal ile çatal arasındaki bir tel vasıtası ile kontrol edebilmesine imkan tanıyan bir parçadır.

Baskı balatanın kavrama kontrolünü sağlayabilmemiz için debriyaj pedalı ile kontrol edilen bir parçadır. Bu parça sayesinde pedal hareketleri baskıya iletilir.

Yeni model araçlarda artık bu işlem bir hidrolik merkez vasıtası ile yapılır. Ancak eski araçlarda genellikle tek ve debriyaj çatalı bulunmaktadır.

Debriyaj Çatalı Ne İşe Yarar?

En basit anlatımı ile aracın vites geçişlerinin gerçekleşebilmesini sağlar, Baskı balatanın sağlıklı bir şekilde kavrayıp bırakmasını sağlamak açısından önemlidir.

Debriyaj Çatalı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçta ses sorunları başlayabileceği gibi bu parçada arıza olması durumunda arızanın durumu ve derecesine göre araç vites geçişlerinde zorlanma yada aracın tamamen hiçbir vitese geçmemesi gibi sorunlara sebep olur.

Debriyaj Çatalı Değişimi

Bu parçanın değiştirilmesi için şanzımanın sökülerek dışarı alınması gerekmektedir. Parça olarak fiyatı oldukça uygun fiyatlardadır, ancak işçilik ücreti olarak parça fiyatına nazaran oldukça maliyetli bir işlemdir. Ayrıca sorunun çözümü için yapılan işlemin süresi de uzar.

Çoğunlukla bu parçadaki arıza giderilirken bilya aksamı hatta (gerek görülmesi halinde) baskı balata aksamının da değiştirilmesi gerekebilir. Bu konuda kararı parça söküldükten sonra onarımı yapan usta verir.

Sesleri Dinlemek Erken Teşhis için önemli

Çoğunlukla bu tip parçalar bir anda bozulmaz. (Nadir durumlar ve olasılıklar haricinde) Zaman içerisinde bozuldukları için de genellikle ilk başlarda belli belirsiz ses ya da vites zorlanması problemlerine yol açar. Dikkatli bir araç sürücüsü iseniz aracınızdaki bu değişimleri erkenden fark edebilir ve önlemlerinizi alabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir