Eksantrik Mili Neden Bozulur ve Ses Yapar?

Eksantrik Mili Neden Bozulur ve Ses Yapar?

Eksantrik Mili Neden Bozulur ve Ses Yapar?

Eksantrik milinin(kam mili) görevi: pistonların hareketinden aldığı devinim ile, pistonlara yakıt, hava iletimini ve yanma gerçekleştirir ve sonrasında  oluşan atık egzoz gazının tahliyesini belli sıra ve zamanla yapılmasını sağlamaktır. Peki Eksantrik Mili Neden Bozulur ve Ses Yapar?

Araç motorları 4 zamanlı motordur. Bu 4 zamanı ayarlayan parça eksantrik milidir(kam mili).

Eksantrik Mili Neden Bozulur?

Eksantrik mili, oldukça kaliteli malzemeden yapılan, gerilime, ısıya dayanıklı bir malzemedir. Ancak zamanla yıpranmaya ya da kullanım hatalarından dolayı bozulmalar görülebilir.

Egsantrik Milinin  Bozulmasına nedenleri:

Zamanla Yıpranma : Her şeyin bir ömrü vardır. Dikkatli kullanım ve bakımlarının yapılması sayesinde bu ömür  artacaktır.

Aşınma Yüzünden Çapaklanma : Eksantrik milinin yağsız kalması, yağ devinimi sıkıntılarının yaşanması, yağın eskimesi ve yüksek kilometre gibi sebepler yüzünden aşınmalar görülebilir.

Triger Kayışı Kopması :  Piston ve subap hareketlerinin senkronizasyonu bozulur ve  kam mili zarar görür.

Triger Sente Hatası Araçta zamanla trigger sente hatası yaşanır ve  zamanla eksantrik miline zaar verebilir.

Yukarıdaki sebepler dışında  nadir ya da marka ve modele göre özel görülebilen durumlarda mevcuttur. Mesela: FİAT  VE Honda Civic Vtec motorlarda eksantrik mili  çalışma prensibi farklıdır. Bu yüzden arıza sebebi farklıdır.

Eksantrik Mili Neden Kırılır ?

Eksantrik milinin kırılması bir olasılıktır ancak son derece nadir görülür ama imkansız değildir.Çoğunlukla dışarıdan gelen darbeler, piston yatak ve piston kolu arızaları, motor subaplarının şiddeti ile sekme gibi nadir durumlarda söz konusu mil kırılabilir.Çok düşük bir ihtimal olsa da  böyle bir sorunda motorun çoğu durumda tamamen rektefe edilmesi gerekebilir.

Eksantrik Sensörü Neden Bozulur?

Tamamen elektriksel bir konudur. Parça değişimi diğer arıza tiplerine oranla daha az maliyetlidir ve işçilik süresi azdır.

Bunları okudunuz mu?

Eksantrik Mili Arızası Nasıl Anlaşılır? Yazıyı okumak için tıklayın.

Üstten Çift Eksantrik (egzantirik-egsantirik diye telafuz edilen) Ne Demek, Ne İşe Yarar? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir