Enjektör Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Enjektör, araçlarda yanma odasına yakıtı aktaran parçadır. Bu parçada olası bir arızada, arızalı olan enjektörün bulunduğu pistonda, yanma odasına sadece hava alınır, herhangi bir yakıt girişi olmadığı için araç pistonlarından birisinde güç üretimini durdurur. Buna bağlı olarak da araç sahiplerine enjektörlerde sorun olduğuna dair açık belirtiler ortaya çıkar.

Araçta Enjektör Arızası Belirtileri

Benzinli araçlarda benzin enjektörleri ,Dizel araçlarda Dizel Enjektörler birbirlerine benzer belirtileri vardır. Dizel ve Benzin enjektör arızasına ait bu belirtiler;

Benzin ve Dizel Enjektör Arızası Belirtileri;

• Enjektör arızasının en sık karşılaşılan belirtisi: araç rölantide stop eder, özellikle ışıklarda ve vitesi her boşa attığınızda stop etme sorunları ortaya çıkar

• Performans büyük ölçüde azalır.

• Araç hızlanmada ve devirlenmede zorluk yaşar.

• Motordan sesler çıkmaya başlar (normalde olmayan) ve oldukça gürültülü çalışır.

• Yakıt sarfiyatı kendini belli edecek kadar artar.

• Araç motoru çok yüksek sarsıntı ile çalışmaya başlar. Araç içindeki yolcu ve sürücüleri etkileyecek ölçülerde sarsıntılar görülür.

• Egzoz bileşen değerleri bozulduğu İçin oksijen sensöründen gelen bozuk veriler araç motor arıza lambasının yanmasına neden olur.

• Teklemeler ve boğulmalar baş gösterir.

• Araç rölantisini koruyamaz, normalden daha düşük ve her an stop edecek şekilde çalışır.

• Araç çalışmada zorluk yaşar.

• Araç LPG’li ise benzinde yaşanan olumsuzluklar LPG’de ortadan kayboluyor ise bu enjektör arızasının ciddi bir belirtisidir.

LPG Enjektör Arızası Belirtileri

• Araç LPG’li ise LPG enjektör arızası belirtileri :araç kendi kendine sürekli benzine geçer.

• Araç benzinde sorunsuz çalışırken gaza geçişte sorun yaşarsa LPG enjektör veya regülatörde sorun vardır.

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Enjektör arızasının anlaşılması için yapılacak işlemler LPG li araçlar ve dizel benzin için ayrı ayrı olarak aşağıdadır.

Dizel – Benzin Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Tüm enjektörler sökülür, uçlarını temizleyip tekrar takılır. Araç 2-3 dakika rölantide çalıştırılır ve tüm enjektörler tekrar sökülür. Enjektörlerin uçlarında ıslaklık nem gibi bulgular görülür ;bu sıvı yakıtın püskürtülmesi sonucu ortaya çıkar .Ancak enjektörde bir şey yoksa,kuru ve temizse o çalışmıyordur. Hala kuru ve temiz kalan enjektör, arızalı enjektördür. Sökme takma işi için bobin ve diğer bazı ekipmanların da sökülmesi gerektiği için söz konusu işlemin ustalarca ya da servis tarafından yapılması gerekir. Ayrıca yanlış montaj araçta farklı sorunlar doğurduğu unutulmamalı.  Birçok servis başka yöntemlerde kullanabilir. Fakat en kısa ve cihaz gerektirmeyen yöntem bu yöntemdir.Araç OBD cihazına bağlanıp hangi pistonda yakıt karışım sorunu olduğu tespit de edilmeye çalışılır. Ayrıca enjektör tıkanıklığı ya da beslemesinde sorun olması varsa bu , enjektör arızalarına yol açar. Söz konusu parçanın arızalı olduğu anlaşılırsa, söküldüğü zaman, parçanın durumuna göre tamir ya da değişim yoluna gidilir. Ancak bu karar da ustanız tarafından netleştirilmelidir.

LPG Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır ?

LPG’de enjektörler motorun üstünde monteli ve açıkta olması sebebi ile kontrol edilmesi kolay bir parçadır. Fakat benzinde olduğu gibi bu parçayı sökerek kontrol etmek yerine soketleri yardımı ile elektriği keserek kontrol etmek gerekmektedir. Bunun sebebi LPG gazının uçucu olması sebebi ile  yapılması gereken LPG enjektörlerinin soketlerini tek tek çekerek araç çalışmasındaki değişiklikler gözlemlenir. Normal şartlarda bir enjektörü devre dışı bıraktığınız zaman araç rölantisi ve çalışması bozulması gerekir. Herhangi birinde araç çalışma ve rölantisi bozulmuyorsa bu durum o enjektörün arızalı olduğunu gösterir. Bu gibi durumlarda bir LPG ustası tarafından o enjektöre giden LPG hortumu kapatılıp test yapılır ve  sorun onaylanırsa enjektör değiştirilmelidir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir