Frene Basınca Tak Sesi Geliyorsa Ne Yapılmalı?

Frene basınca  tak sesi geliyorsa, fren ve yürüyen aksamda oluşan bazı arızalar var demektir. İlk frene basınca ya da durmaya yakın tak tak diye gelen sesler şeklinde görülür.

Frene Basınca Tak Sesi Geliyorsa Nedenleri Nelerdir?

Fren balataları biterek inceldiğinde yuvalarından oynar ve ses yapabilir. Bu oynama durumu frene basıldığında olur, aracın arkasından ya da önünden gelebilir. İlk frene basınca genellikle tek bir kez vurma sesi çıkar. Frene basılı tutulduğu zaman ses olmaz, kimi zaman ince çizme ,sürtünme sesi de duyulabilir.

Fren Diskleri: Fren diskleri de frene basılınca ses yapma olasılığı olan parçalardır. Genellikle durmaya yakın tak sesi ya da sürekli tekrar eden sesler şeklinde duyulabilir. Sakıncalı durumlardır ve kontrol edilmesi gerekir. Aksi durumda fren diski kırılabilir ya da göbeğinden çatlayabilir.

ABS’den Gelen Sesler: Kimi zaman bu sorunu ilk söylediğinizde ABS’den geliyordur diye bir genelleme yapılır. Fakat ABS’nin sesi çok ayrı ve kolay ayırt edilebilen bir sestir. ABS tak sesi genellikle ard arda frene basıldığı sürece araç kızakladığı esnada gelir. Ayrıca tak sesine eşlik eden elektronik bir ses de duyulur, Eğer sorununuz bu tip bir ses ise ABS kaynaklı da olabilir.

Arka Torsiyon: Özellikle Peugeot ve Renault modelleri gibi serilerde görülür. Torsiyonlarda boşluk olması durumunda frene ilk basıldığında tak sesi gelmesi normaldir.Arabanın bu boşlukları tamir edildiğinde ses de kesilir.

Araç İçindeki Malzemeler: Çok düşük bir ihtimaldir. Araç bagajı gibi yerlerde hareket edebilen sert cisimlerin olması durumunda frene basınca tak sesi çıkartabilir. Hareket ederek ani frene basınca çevresindeki döşeme ve trimlere vurarak ses çıkartabilir. Yine de kontrol etmenizde fayda vardır.

Ön Tabla ve Diğer Aksamlar: bazı durumlarda ise ön tabla fişekleri ve rot başı gibi parçalarda oluşan eskimeye bağlı boşluklar frene basıldığında ses çıkması neden olabilir. bu gibi boşluklar ani frende ortaya çıkabildiği gibi ani gaz verince hissedilir. Onarılması sürüş güvenliği açısından önemlidir.

Sorunun çözümü için araç lift’e kaldırılarak kontrol edilmelidir. Ses problemleri sürüş güvenliğini tehdit eden parçalardan kaynaklanabileceği için sorunun çözümü son derece önemlidir. Aksi halde fren ya da hareket aksamında problemler yaşanabilir ve kazalara neden olabilir.


Frene Basınca Tak Sesi Geliyorsa Ne Yapılmalı?

Bu kısımdan yorum yazabilir, soru sorabilir veya tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir