Triger Kayışı Koparsa Masraf Ne Kadar Olur?

Triger Kayışı Koparsa Masraf Ne Kadar Olur? Evet birçok sürücü bu sıkıntıyı yaşamaktan çok korkuyor. Bu sıkıntıyı yaşamak için periyodik bakımlarda olsun, belli aralıklarla olsun triger kayışının gerginliğini ve sağlamlığını kontrol etmek gerekiyor.

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı, krank milinden aldığı enerji ve devinimi, aracın üst kısmındaki egsantrik miline aktaran bir kayış ya da zincirdir.

Aracın düzenli olarak çalışabilmesi için devinimin sürekli devam etmesi gerekir. Herhangi bir aksaklık durumunda araç emme ve egzoz supapları birbirinden bağımsız çalışır ve hareketli parçalar birbiri ile çarpışır.Sonuç olarak motor iç parçalarında da hasara yol açar.

Triger Kayışı Koparsa Masraf Ne Kadar Olur?

Kayış kopması durumlarında masraf biraz yüksektir. Araç pistonları bağımsız supaplarla çarpışarak üst kapak, egsantrik mili ya da milleri ile supaplarda hasara yol açar. Aracın markası ve parça fiyatlarına göre masraf değişmekte olup ortalama şöyledir:

• Yüksek Fiyatlı Lüks Sınıf Araçlarda : 6000,—

• Yüksek Fiyatlı İthal Araçlarda : 4000,6000

• İthal Fakat Ortalama Fiyatlardaki Araçlar İçin : 2,500-4000

• Yerli ve ucuz otomobiller için ise : 1000-1500 TL

Triger kayışı kopması , motora verilen hasara göre değişir.

Triger koptuğunda masrafı arttırmamak için :

Triger Kayışı Kopması Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir ?

İlk ve şiddetli belirtisi aracın stop ederek gürültü ile durmasıdır.Çalıştırmaya çalıştığınızda motor içinde vuruntu sesleri  gelir ve marş almaz.

Triger Kayışı Koparsa Ne Yapmalı?

Aracı çalıştırmayınız, vurdurmayınız ve olduğu halde çekici ile servise götürünüz. Trigerin kopması durumunda aracı çalıştırmaya çalışmak, motor içinde hasarın artmasına ve buna bağlı olarak da onarım maliyetinin yükseltir.

Triger Kayışı Koparsa Araba Gider mi ?

Kesinlikle araç hareket etmez, çalıştırılamaz ve çalıştırılmaması önemlidir.

Ateşleme sorunları sebebi ile de egzozda patlamalar, hava filtresinde ses ve basınç patlamaları yaşanabilir. Bu patlamalar hafif derecelidir ve araca zarar vermez. Ancak, aracı çalıştırmaya çalışmak araca zarar verir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir