Katalitik Konvertör İptal Edilirse Ne Olur?

Katalitik Konvertör İptal Edilirse Ne Olur, tıkalı katalizatörün anlık etkilerinin ortadan kalkmasına yardım eder. Ancak araca farklı etkileri de olacaktır. Öncelikle araç beyni, katalitik konvektörün egzoz atımındaki etkisi hesap edilerek rölanti ve gaz ayarını yapar. Egzoz bölgesinde basıncı değiştiren bu parçanın iptal edilmesi, egzoz atımının rahatlamasına yardımcı olur fakat rölanti ve gaz yeme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Ayrıca egzoz gazının önündeki engel kalktığı için demir parçalarda çok rahatsız edici kazıma sesi olacaktır. Her gaz verdiğiniz de araç motor sesi bile araçtan soğumanıza neden olabilir.

Ayrıca katalizatör önünde ve arkasında olmak üzere egzoz manifoltu sonrasında 2 adet oksijen (LAMBDA) sensörü bulunmaktadır. Bu sensörler, egzoz gazını analiz ederek araç ECU’suna iletir. ECU, bu değerleri baz alarak yanma , yakıt ve hava dengesini kurar,. Katalitik konvektör iptal edildiğinde ise bu veriler değişecek ve bu sebeple de araç hava yakıt karışımı dengesizleşecek bu durum size performans ve fazla yakıt tüketimi olarak geri dönecektir.

Katalitik Konvertörün İçini Boşaltmak

Katalizörün içinin tamamen boşaltılması ile iptal edilmesi araç için aynı etkilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Tamamen iptali ile içinin boşalmasının farkı yoktur. Bu arada katalizör içerisinde çok değerli metaller bulunmaktadır. İç kısmından çıkan metaller gerçekten nadir bulunan değerli metallerdir.

Katalitik Konvertörün Temizlenmesi

Birçok egzoz servisinde, katalizatörün iç aksamının boşaltılmadan özel solisyon ve cihazlarla iç kısmının temizlenmesi işlemi ile söz konusu tıkanıklık ve arızanın giderilmesini amaçlayan bir yöntem. Birçok kullanıcının sorunun çözüldüğünü ve olumlu deneyim yaşadığını biliyoruz. Fakat bazı araç sahiplerinin de hiçbir şeyin değişmediğini ve boşa para verdiklerini de duyuyoruz. Sanırım bu durum araç marka ve modeline ve arızanın çeşidine göre farklı sonuçlar verebilmekte. Arızanın ne olduğu ile bilrikte bir egzoz servisine başvurarak bilgi almak çok daha doğru olacaktır.

Katalitik Konvektörün Değişmesi

Aracın arızadan önceki haline dönmesi açısından tek arıza çözümüdür. Fakat katalizör oldukça pahalı bir yedek parça olduğu bilinmektedir ve bu sebeple de neredeyse %70-75 arızaların tamamının değişim harici yöntemlerle çözülmeye çalışılması sonucunu doğurmaktadır.

Katalitik Konvektörün Arızalanmaması İçin

Bakımlı ve sorunsuz bir araçta, katalizatör ömrü yüz binlerce kilometre ile ifade edilmektedir. Fakat 50-80 bin kilometre içerisinde bozulan yada tıkanan katalizör bulunan binlerce araç mevcuttur.

Katalizör 1000 derecenin üstünde çalışan bir filtredir, araç içindeki en sıcak böle katalitik konvektördür. Bu sebeple de ısı koruması saç levhalar ile çevrelenmektedir. İçerisinde odacıklar bulunan bu filtrenin her odacığında farklı ve egzotik metaller ve maddeler bulunur. Bu maddeler, egzoz gazındaki zararlı atıkları filtre ederek çevreci ve emisyon değerleri düşük bir egzoz gazı olmasını sağlar.

Motor ve ateşleme sistemindeki bazı arızalar, katalitik konvektörün zaten yüksek olan ısısını, daha da yükselmesine sebep olur ve arıza oluşturur.Bunun en belirgin nedeni yanma odasına alındığı halde yakılamadan egzoza atılan yakıttan(çiğ yakıt) oluşmaktadır. Bu yakıt, katalizör içerisindeki yüksek sıcaklıkla yanar ve katalizöre zarar vermektedir.

Başka nedenlerle de arıza meydana gelebilir fakat en belirgin arıza sebebi genellikle bu tip motor arızaları kaynaklı sorunlardan oluşur.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir