Lpg Filtresi Değişmezse Ne Olur?

Benzinli araçların büyük bir bölümü, günümüzde LPG dönüşümü ile kullanılmaktadır. Benzin filtresi, yağ filtresi gibi parçaların yanında gaz filtresi için de gereken özen  gösterilmeli. Bu yazımızda LPG filtresi değişmezse ne olur, zamanla araca ve LPG donanımına vereceği zararların neler olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

LPG Filtresi Değişmezse Ne Olur?

LPG filtresi,LPG’nin içerisindeki pisliklerin enjektörlere ulaşmasını engelleyen bir parçadır. Söz konusu parça, tankın içindeki pislik, boya ve dış katmak tortuları, metal parçalar, gazın içindeki katkı yağları gibi maddeleri süzerek aracın düzgün çalışmasını sağlayacaktır. Bu değişim gerekli zamanlarda yapılmaz ise;LPG tankından regülatöre gelen sıvı LPG içerisinde bulunan katkı yağı,ve LPG tankının zamanla aşınmasından dolayı aşınarak tankın içerisinde pas ve talaş tozu meydana gelir.

Bu maddeler küçük ve kaygan olduğu için lpg filtresini çabuk tıkarlar bu sebeplerden dolayı sıralı sistemlerde Lpg filtresinin önemi büyük olup zamanında değişmesi gerekir. Sıralı lpg sistemlerinde iki adet gaz filtresi bulunur.

Bu filtrelerin birisi gaz kesicinin içerisinde olup diğeri ise regülatörle enjektörler arasında  bulunmaktadır. sıralı sistemlerdeki gaz kesici filtresini 20.000 km bir değiştirmek yeterli olacaktır. Aşağıda lpg li araçlarda gaz filtresinin önemi videolu olarak anlatılmaktadır.

LPG Filtresi Tıkanırsa Ne Olur ?

• LPG Filtresinden Geçen Partikül ve tortular LPG enjektörlerinin valflerinde çizilmelere neden olur,

• LPG filtrenin temizlenmemesi enjektörlerinin ömürlerini kısaltacaktır,

• Yakıt miktarını kısıtlayarak basıncı düşürebilir,

• Tamamen tıkanarak gaz geçişini engelleyebilir.

• Enjektörün uçlarını tıkayabilir.

Bu etkiler zamanla ortaya çıkan etkiler olduğu için birkaç bakımda değişmeyen bir filtre, başlarda hiçbir sorun yok gibi görünse de araç çalışmasına engel teşkil etmeyebilir fakat içeride zamanla tahribata nede olacaktır. Bu nedenle her bakımda LPG bakımınızı da yaptırmanızı öneririz.

LPG Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

LPG teknisyenleri tarafından gaz filtresinin ortalama her 10,000 Km de bir değiştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca yakıt tankınızın durumu, kaç yaşında olduğu, yakıt aldığınız yer ve kalitesi gibi etmenlere bağlı olarak bu kilometre, 15,000 deya da daha az olabilir. Fakat en ideal olanı ortalama 10,000 km bir, yani her yağ bakımında, tüm filtrelerle beraber LPG filtresinin de değiştirilmesi önerilmektedir.

Bu durum sıralı sistem LPG ve normal düzen LPG montajları için de geçerlidir.
Filtre, maliyet olarak oldukça ucuz bir parçadır. Ulaşılması kolay bir noktada olduğu için de oldukça basit bir şekilde değişimi sağlanır ve işçilik ücreti de makuldür. Bu kadar ekonomikken bu parçanın değiştirilmemesi, enjektörleri bozarak çok daha büyük maliyetlere neden olabileceğini unutmayınız.Bu nedenle LPG filtresini değiştirmelisiniz.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir