Motor Yağına Su Karışması Nasıl Anlaşılır?

Motor Yağına Su Karışması

Motor Yağına Su Karışması

Motor yağına su karışması olayında araç sahiplerinin anlayabileceği bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler arızayı anlamak ve sorunun erken çözümü açısından son derece önemli olacaktır. Peki Motor Yağına Su Karışması Nasıl Anlaşılır?

Motor yağına su karışması sonucunda motorunuzda hem gözle görülür hemde sesinden anlayabileceğiniz bir takım bulgular oluşur. Bunları anlayabilmek için;

  • Motor Yağ Kapağını Kaldırın ve Altına Bakın, Krem Kıvamında Açık Tonlu Köpük Yada Tortular Var İse motor yağında su olduğu anlamına gelir,
  • Yağ Çubuğunu kontrol ettiğinizde yağın renginde ve kıvamında sorun varsa motor suyunda yağ olduğu anlamına gelir,
  • Motor daha sesli çalışmaya başdıysa, bu da motor yağına su karışmış anlamına gelebilir,
  • Yağ filtresini Kontrol ettiğinizde tortulu bir tabaka kaplı olursa motor yağına su karışmış anlamına gelebilir,

Bu aşamadan sonraki belirtiler ustanın kontrol edip anlayabileceği belirtilerdir.

Araçta Soğutma Suyu Eksilirse

Aracınız motor yağına su karışmış şüphesiyle bir ustaya götürdüğünüzde motor soğutma suyunun bir kaba boşaltıp kontrol eder ve bu sayede daha net olarak motor yağında su olup olmadığı öğrenilmiş olur.

Sizde motor yağına su karışmış şüphesi yaşıyorsanız önce belirtiğimiz uyarıları kontrol edip, daha sonra aracınızı bir ustaya götürüp sonucu netleştirmenizi öneririz.

Motora Su Girerse Ne Olur?

Motorun içine su girmesi, moptorun yağlama performansının düşmesine ve buna paralel olarak motor içinde aşınmaların artmasına sebep olacaktır. Ayrıca soğutma suyunun eskilmesi sebebi ile hararet sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Motor yağının akışkanlığının değişmesi, başta yağ pompası olmak üzere, yağ filtresi ile yağın tutunma yüzdeleri üzerinde olumsuz etkileri yaratacaktır. Kısaca, motorun içinde su olması kesinlikle motoru zarara uğratacak bir durum.

Motor Yağına Su Koydum Birşey Olur mu?

Bazı araç sahipleri motor yağı doldurulan kısıma yanlışlıkla motor suyu eklemiş olabilirler. Bu gibi durumlarda kesinlikle araç çalıştırılmamalı ve en kısa sürede araç çekici ile servise götürülerek yağının boşaltılması ve yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde motora çok büyük zarar verebilir ve çok yüksek maliyetli arızalara neden olunabilir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir