Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Otomatik şanzıman yağı yani ATF uzun ömürlüdür.İçerisinde yanma gerçekleşmediği için özelliklerini uzun zaman koruyabilen bir yağ çeşididir. Fakat her yağda olduğu gibi  şanzıman yağı her ne kadar dayanıklı olsa da belli periyotlarda (kilometre ya da yıl) değişmesi gerekir. Şanzıman yağının değişim periyotları ve  nasıl değişmesi gerektiği de araç sahiplerinin en çok sorduğu sorulardandır.

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Şanzıman yağı uzun ömürlüdür (ATF). Fakat bu ömür şanzımanın tipine, yağ kapasitesine, üretici firmanın koyduğu yağın kalitesine göre farklı kilometrelerde değişimi gereklidir. Ortalama her 60,000 – 100,000 km aralığında şanzıman yağının değiştirilmesi gerekir. Bazı üretici firmalar 60,000 de değişimi önerirken bazıları 80,000 de önermektedir. Fakat net periyodu öğrenmek için araç marka modelinize göre aracınızın servis kitapçığına ya da yetkili satıcı bayilere danışmanız gerekir.Böylece periyodunuzu öğrenebilirsiniz.

Aracınızı Az Kullanıyorsanız : Mesela yılda en fazla 3,000 – 5,000 km yol yapıp aracı fazla kullanmıyorsanız, hatta sadece hafta sonları araç kullanıyorsanız , değişim periyodu olan kilometrelere gelmek uzun yıllar gerekir. Bu tarz araç sahipleri için durum biraz farklı olabilmektedir. Eğer belirli bir yıla kadar değişim periyodu kilometresine ulaşamazsanız, yağın yine de değişmesi gerekir. Bu duruma motor yağını örnek  verebiliriz. 8,000 – 10,000 km aralığında değişen motor yağını bir yıl içerisinde bu kadar kilometre yapmasınız bile her yıl motor yağının değiştirilmesi gerekir.Şanzıman yağlarının da üreticinin önerdiği bir değişim yıl periyodu vardır. Aracınızı etkin olarak kullanmıyorsanız , fazla kilometre yapmıyorsanız yine de söz konusu zaman periyoduna göre şanzıman yağını değiştirelisiniz.

Değişim Nasıl Yapılır?

Değişimi için birkaç farklı yol deneyen ve forumlarda sıkça dolaşan önerilere pek kulak asmamanız önerilir. En doğru bilgi modele göre yetkili ve bilgili ustalar tarafından verilir. Bazı araç sahipleri şanzıman içerisindeki tüm yağı boşaltabilmek adına art arda iki kez değişim yapılması gerektiğinden bahseder ve bu durum da bir şehir efsanesi olarak araç sahipleri arasında yayılır. Fakat durum farklıdır. Şanzıman içerisinde yağ değişimi yapılsa bile bir miktar eski yağ kalabilmektedir. Bu yağ total miktarın %10 – 15 gibi bir oranını oluşturur. Bu değişim esnasında yağınızın %80-90 lık oranı yenilendiği için araç için bir zarar doğurmaz. 4 Litrelik şanzıman yağı için 12-14 litre yağ harcamak tek tabiri ile gereksizdir.İsraftab başka bir şey değildir.

Değişimi : Yağ tapasından taze yağ boşaltılır. Araç birkaç kilometre tur atılarak tüm viteslere geçişi sağlandıktan sonra yağ çubuğu ile yağı tekrar kontrol edilir ve eksik varsa tamamlanır. Bu şekilde yağ değişimi tamamlanmış olur.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir