Otomatik Vites Sorunları Nelerdir?

Otomatik Vites Sorunları Nelerdir?

Otomatik Vites Sorunları Nelerdir?

Otomatik vites sorunları çoğunlukla şanzımanın bakımının yetersiz yapılmasından yetersiz yağ ile kullanılmasından, ve şanzıman parçalarının bir şekilde kırılmasından veya işlevlerini yitirmesinden dolayı ortaya çıkar. Peki Otomatik Vites Sorunları Nelerdir?

Otomatik Vites Sorunları

Otomatik vitesli araçlar da bazı firmaların bazı modelleri vites sorunları yaşatabilmektedir. Araç garanti kapsamında ise vites sorunları firma tarafından ücret alınmadan halledilebilmektedir.

Otomatik vites sorunları büyük ölçüde sürücünün aracını tanımaması ve buna bağlı olarak şanzıman sisteminin kullanıma bağlı olarak harap olması ile oluşmaktadır. Bu konuda en fazla yapılan hata araç kalkışlarında olmaktadır.Kalkış hızını ayarlayamamak, gereğinden süratli kalkmak en çok görülen hatadır.

Otomatik vites sorunlarının üçüncü ve göz ardı edilemeyecek bir sebebi araç bakımlarının ihmal edilmesidir.

Araç bakımları dikkate alınmamaktadır.

Şanzıman yağının zamanında değiştirilmemesi veya ucuza satılan kalitesiz yağların kullanılması sonraki zamanlarda sorun yaşatabilir. Aracın periyodik bakımları esnasında gereken yağ değişimleri de yapılırsa otomatik vites sorunları da azalacaktır.

Otomatik vites sorunlarının diğer bir sebebi ise yanlış vites geçişleridir. Vites geçişinden önce vites tuşuna basılmalıdır. Çoğu zaman tuşa basmadan veya geç basılarak vites geçişi yapılmaktadır. Bu da  şanzıman parçalarının ömrünü azaltır ve dahi kırılmasına da sebep olabilir.

Önceden otomatik vites sorunları yaşanmış ve tamirattan sonra yine görülüyorsa ise parçayı değiştirmek gerekir. Parça değişiminde orijinal parça kullanılmalı ve montaj işlemlerinin işinin ehli kişilerce yapılmalıdır.

Bunlar İlginizi Çekebilir

Otomatik Şanzıman Arızaları Nelerdir? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir? Yazıyı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir