Özel Plaka Nasıl Alınır, Özel Plaka Fiyatları ve Vergisi Ne Kadar?

Özel Plaka Nasıl Alınır, Özel Plaka Fiyatları ve Vergisi Ne Kadar?

Özel Plaka Nasıl Alınır? İl Trafik Tescil Müdürlüklerinde boşta olan plakalar ücretsiz olarak tahsise edilebilir. Peki Özel Plaka Nasıl Alınır, Özel Plaka Fiyatları ve Vergisi Ne Kadar?

Ücretsiz Özel Plaka Nasıl Alınır?

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden T.C. numarası ile Özel Plaka rezerve edebilir ve ücretsizdir. Buradaki boşta plakalar özel plaka kadar değerli olabilmektedir. Örnek olarak eşlerin baş harfleri gibi: “SA” . Bu şekilde özel bir plaka almak isterseniz boştaki plakaları inceleyebilirsiniz. Emniyet Genel müdürlükleri boşta olan plakalar tahsis sitesine aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Boşta Olan Özel Plaka Nereden Alınır?

• Ankara Ücretsiz Özel Plaka Tahsis Sayfasına Buradan,

• Eskişehir Ücretsiz Özel Plaka Tahsis Sayfasına Buradan,

İstanbul, İzmir, bursa, Antalya, adana gibi illerde henüz web sitesi üzerinden başvuru yapılamıyor fakat emniyet müdürlüğünden bu işlemler devam ettirilmektedir.

3 Harfli Yada Diğer Özel Plaka Nasıl Alınır?

Ücretsiz plaka alma konusunda istediğiniz plakayı bulamadıysanız 3 harfli kısaltma yada numaralar ile özel plakalara bakabilirsiniz. Örneğin  06TAS22 , 34ESR44, yada 35CEM15 yada parti plakaları olan AKP, CHP, MHP ve belkide en çok talep edilebilecek BJK, GS, FB Plakalar alınabilir.

Bu gibi 3 harfli yada 2 harfli özel plakalar için il yada ilçe emniyet müdürlüğüne giderek sevdiğiniz ve istediğiniz harflerde boşta plaka var mı yok mu araştırma yapabilirsiniz. Plakanın türüne göre 300 TL’den 3,000 – 5,000 TL aralığında bu gibi plakaları kendinize tahsis edebilirsiniz. Vergisi normal plakalarla aynıdır. Özel Plaka Fiyatı ise aldığınız plakanın özelliğine göre artar yada düşer. Detaylı Bilgi Aşağıda mevcuttur.

Mavi isime Özel Plaka Nasıl Alınır?

Bu tip plakalarda istediğiniz her ismi alabilirsiniz. Örneğin  07Mahmutkaya15 gibi veya şirket ise 48Dönmezİnşaat48 gibi istediğiniz Özel Plaka alabilirsiniz. Bu tip Özel Plakalarda ücret çok yüksek olup her vergi döneminde ayrıcada Özel Plakanız için vergi ödemek zorundasınız. Fakat görünümü ve size hissettirdiği özellik hissi çok farklıdır.

Özel Plaka Vergisi Ne Kadar?

3 Farklı plakadan bahsettik. Bu Özel Plakaların boşta olan plakalardan seçme işleminde vergi yoktur. Normal alınmış gibi işlem görür. Diğer özel alma ama normal plaka şeklinde olanların da vergisi yoktur. Sadece ilk alırken ödenecek harç bulunur. Diğer türde ise yılda 2 kez olmak şartıyla sürekli olarak vergisini ödemek zorunda kalırsınız. Bu vergi aracın modeli, motor hacmi ve bunun gibi birçok kritere göre belirlenebilmektedir. Bu yüzden tam vergisini öğrenmek için araç modelini ve plakanın hangi tip olduğunu yorum kısmına yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar?

Özel Plaka tahsisinde fiyatlar plakanın özelliğine göre belirlenmektedir. 2019 Yılı İçin Net olsa da 2020 de bu rakamlar yeni zamlarla değişecektir. Örneğin 06SCV50 Özel Plakası için 500 TL Ödemeniz gerekirken 06EDA50 Özel Plakası için daha fazla ödemeniz gerekecek. Bu durum plakanın özelliği ve talebine göre belirleniyor. Tamamen özel mavi olan plakalar içinse en düşük 10,000 tl den başladığını söyleniyor. Bunun için bağlı bulunduğunuz İl Trafik Tescil Müdürlüklerine gidip araştırmanız gerekiyor.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir