Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Ağır hasar kaydı ile pert kaydı aynı şey midir? Hasar kaydı, normal olarak aracın hasarlanması ve sigortadan onarılmasıdır. Ağır hasar kaydı ise pert kaydıdır. Pert kelimesi yerine resmi yerlerde ve sigortacılarda genellikle ağır hasar kelimesi kullanılmaktadır.

Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Hasar kaydı plakaya işlendiği gibi şasi numarasına da işlenmektedir.

Plakayı değiştirmeniz hasar kaydının görünmesine engel değildir. Ancak bazı durumlarda özellikle yeni plakayı aldığınız zamanlarda farklı olabilir. Bunun nedeni de hasar kayıtlarının genellikle plakadan sorgulanmasıdır.

Plaka Değişince Hasar Kaydı Hangi Durumlarda Çıkmaz?

Aracın mevcut plakasının ve şasi numarasının üzerine işlenmiş bir hasar kaydı var ve aracı satan kişi plakayı değiştirdiyse: plakayı değiştirmeden önce sigorta ve kasko poliçesi gibi sigorta bilgi merkezi tabanlı işlemlerinde eski plaka kullanılacaktır. Eğer plakayı değiştirdikten sonra sigorta bilgi merkezine  yeni plaka bilgisini işletmez ise (Sigortacılar Zeyl Yaparak Yeni Plakayı İşlemekte) mevcut yeni plakadan yapılan sorgularda hasar kaydı çıkmayabilir. Bu aracı ikinci el olarak almak isteyen kişiler, araca plakaların yeni takıldığını fark edemeyeceği için soracakları olası bir plaka sorgulamasında kilometre bilgisine ve hasar kaydı bilgisine ulaşamazlar.

Plakada Hasar Kaydı Var Şasede Yok

Yeni alınan plaka daha önce başka araçta kullanılmışsa bile eski aracın kayıtlarına da ulaşabilirler. Bu yüzden alacağınız aracı kesinlikle şasi numarasından hasar sorgulamasını yaptırmalı ve varsa sigortacınızdan araç üzerine ağır hasar (pert kaydı) olup olmadığının kontrol edilmesini isteyebilirsiniz.

Plaka Değişse de Hangi Durumlarda Hasar Kaydı Çıkar ?

Yukarıdaki durumun tam tersini düşününüz. Plakayı değiştirseniz bile söz konusu plaka ile herhangi bir sigorta yaptırdığınız an, plakadan yapılan sorguda son sigortanın şasi numarasına da ulaşan sistem, plaka değişse bile hasar kaydı dökümünü çıkarır. Burada önemli olan plakanın yeni takılması durumudur.

Çoğunlukla galerici ya da al sat yapan firmalar, aracı farklı ilden aldıklarında bulunduğu ilin plakasına çevirir. Siz aracı alır iken plaka henüz bir iki günlük dahi olabilir ancak risk söz konusudur. Araç 5 sene önce plakası değişmişse de artık tüm kayıtları mevcut plakadan da çıkabilecektir.

Şasiden Sorgulama En Sağlıklısı

Araç alıcıları en basit yöntemle araç şasi numarasını kullanarak sorgulama yapmalıdır. Şasi numarası kesinlikle değişmez. Şasiden çıkan sonuç en doğru ve güvenilir sonuçtur. Şasiden hasar sorgusu yapmak oldukça basittir. Bu işlem için yine 5664 servisi kullanılmaktadır.

Etiketler : ,
Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir