Renault Megane 2 Dizel Motor Ömrü Ne Kadardır?

Renault Megane 2 Dizel Motor Ömrü Ne Kadardır?

Renault Megane 2 Dizel Motor Ömrü Ne Kadardır?

Renault Megane 2 Dizel Motor Ömrü Ne Kadardır?

Renault Megane 2 Dizel Motor Ömrü Ne Kadardır? Dizel motorların motor ömrünün kısa olduğunu söylenmektedir. Ancak bir motor için kilometre ya da ömür biçmek zordur. Bunun nedeni motor ömrünün büyük çoğunluğunun kullanıcı kaynaklı olmasıdır.Yapılan hata ve yanlışlar motor ömrünü kısaltır. Dizel araçlar, benzinli araçlardan biraz daha dikkatli ve özenli kullanımın yanı sıra ağır bakım gerektirir.Bu yüzden bu tip motorların da dikkatsizliğe bağlı olarak ömürleri kısalabilir. Peki Renault Megane 2 Dizel Motor Ömrü Ne Kadardır?

Megane 2 Dizel Motor Ömrü

Dizel araçlarda, motor içi aşınmaların bir çoğu, ilk çalıştırmalarda oluşur. Bu aşamada yağlamahenüz tam performansta değildir ve bir miktar sürücüden bağımsız aşınmalar olur. Ancak birçok araç kullanıcısı özellikle de kış aylarında, soğuk havalarda aracın daha erken ısınması için rölantideyken gaz vermeye ve yüksek devirlerde çalışmaya aracı zorlar İşte bu zorlama araca olumsuz etki eder. Ayrıca araç tam olarak ısınmadan direkt olarak yola çıkmak da oldukça zararlıdır.

Dizel araçlarda, LPG’li ya da benzinli araçların aksine motor devri daha az olmakta ve fazla devirli kullanımı motora zarar vermektedir. Dizel araçların, benzinli araç gibi yüksek devirler çevrilerek kullanılması başta turbo ve diğer iç motor aksamlarının ömrüne olumsuz etkileri vardır.

Olumsuz ve bilinçsiz kullanımlar 75 bin kilometre de dahi motorun tükenmesine yol açabilir. Fakat bilinçli ve dizel motor konusunda kullanım bilgilerine tam olarak hakim bir araç sürücüsü, bu durumları en aza indirir, 3-5 kat daha uzun kilometre kullanır ve buna rağmen sorunsuz bir megane 2 dizel motoru olacaktır.

1-2 yılda motor biter mi?

İnternette yer alan konular incelendiğinde 1-2 yılda motorun bittiğini söyleyen kullanıcılar olduğu gibi sıfırken alınmasına rağmen 7 senedir aynı aracı aynı motor ile kullana sürücüler de olabilir.  Megane 2 dizel motor ömrü için kesin bilginin olmaması, tabi ki araç kullanımdan kaynaklanmaktadır.

10,000 km’lik 3 aylık araçlarda bile turbo arızaları meydana gelebilir.Bunun sebebi kötü kullanımdır.

Dizel motorlar iyi ve bilinçli kullanılmalı, düzenli bakımları yapılmalı böylece motor ömrü oldukça fazla uzayacaktır.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir