Oksijen sensörü temizliği nasıl yapılır ?

Oksijen sensörü arızalandığında belirtileri nelerdir, nasıl sökülür, nasıl temizlenir aşağıdaki videoda yer almaktadır.

Oksijen sensörünün arıza belirtileri, araç çok yakar ve arıza ışığı verir. Rölanti de dalgalanmalar olur. Bunların oksijen sensöründen olma ihtimali yüksektir. Bizim aracımız  çok yakıyor bu arıza daha önce yoktu, yeni başladı.

Şimdi oksijen sensörünü söküp temizleyip yerine geri takacağız sorunumuz çözüldü mü, çözülmedi mi? Şimdi oksijen sensörüne ulaşmak için öncelikle hava filtre kapağını kaldırıyorum bu her araçta değişebilir.

Oksijen Sensörü Aracın neresindedir?

Evet bu oksijen sensörümüz. Oksijen sensörü egzoz gazının girişindedir. Oradaki egzozun hava yakıp karışımını ölçüyor. Burada iki  girişi var sensörün bunu yerinden çıkartıyoruz  Daha sonra bir İngiliz anahtarıyla şu cıvatayı sökmemiz lazım.  Buradan yerinden çıkartıyoruz,

Zaten burada bir sıkıntı olduğu belli. Evet bakın görüyorsunuz , dumandan kapkara olmuş. Bu yüzden oksijeni hesaplamıyor. Bu bize arıza kodu veriyor. Şimdi bunun temizliğini yapacağız. Evet şöyle yağ kir pas çözücü var bizde. Daha önce boğaz kelebeğini de temizlemiştik bununla.

Böyle sıkıyoruz, biraz bekleyelim yumuşasın. Ondan sonra bezle sileceğiz ve bakacağız. Buradaki delikler tıkanmışsa gazı iyi hesaplayamıyor. Havasını  hesaplayamıyor. Tabi arıza ışığı sürekli yanmıyor  demek ki hesaplayamadığı zaman yakıyor arıza ışığını. Bunu bir daha sıkalım, böyle güzel bir şekilde temizleyelim, Bu zaten uçucu bir madde bunun çok zararı yok evet  oksijen sensörümüzü değiştirdik.

Temizlenen Oksijen Sensörünün Geri Takılması

Evet şimdi konumuza geçiyoruz bu şekilde. Bakın buraları hep tıkalıydı, şimdi muhtemelen çalışacaktır. Şimdi bunun montajını bir daha yapıyorum. Evet daha sonra İngiliz anahtarımız veya buna uygun bir anahtarda kullanabilirsiniz. Böyle sıkıyorum, burayı çok fazla zorlama buna zarar verirseniz sıkıntı olur. Şimdi kablo bağlantılarını yapacağız, evet sensörün kablosunu bağladık. Şuanda arabamız çalışmaya hazır, ondan sonra şimdi bu kapakları takacağız. Bununla zaten bir işimiz yok ondan sonra test edeceğiz. Test sürüşünden sonra tekrar aynı sorunu verecek mi vermeyecek mi hep birlikte göreceğiz. Evet şimdi hava filtresini takıyoruz gördüğünüz gibi. Şimdi bunu da takalım. Evet şimdi montajdan sonra test sürüşüne hazırız. Ev oksijen sensörümüzü temizledik arabamız çalışıyor eskisine göre daha iyi oldu, İyi günler kolay gelsin diyorum.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir