24 Volt Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

24 Volt Akü Takviyesi Nasıl Yapılır? Akü takviyesi için bir takım akü kablosu ve şarjlı bir akü gerekmektedir. Bu takviye işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar ve aracınıza zarar vermemek için  birtakım önlemler almanız gerekmektedir.

Aküden Aküye Şarj Nasıl Yapılır?

Aracın akü amperi ile takviye yapılan akünün amperi uyumlu olmalıdır.

Öncelikle artı kutupları birbirine bağlamalısınız. akünün hem artı hem eksi kutbuuna kabloları bağladıktan sonra diğer aküye yönelmek yanlıştır bu en sık yapılan hatadır. Bu durumlarda kablolar birbirine değebilir ve  şase, akü patlaması ve akü şişmesi gibi birçok sorun yaşanabilir. Bu nedenle öncelikle bir akünün artı kutbuna kırmızı renkte olan ucu taktıktan sonra hiçbir noktaya değdirmeden aracınızın aküsündeki artı kutbuna bağlamanız gerekmektedir. Daha sonra siyah renkte olan kıskaçları da aynı şekilde eksi kutuplara bağlamanız gerekmektedir. Kutupların + / – durumuna dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Kabloyu birbirine ve aracın herhangi bir yerine değdirmeden monte ettirmek gerekir.

Akü Takviye Kablosu Nasıl Olmalı?

Piyasada birçok ucuz ve özensiz takviye kabloları mevcut. Ancak  araç için gerekli ve yeterli olan voltajın geçebilmesi için takviye kablonuzun kaliteli ve belli oranlarda akım taşıyabilecek kapasitede olması gerekmektedir. Zayıf bir takviye kablosu akımı yeteri kadar araca ulaştıramayabilir.

Akü Takviyesi Zararlı mı?

Akü Takviyesi Hangi Araçlara yapılmaz gibi sorulara cevap vermek oldukça zor.

Genel olarak tüm araçlarda akü takviyesi önerilmez denebilir. Akü takviyesi birçok üretici firma, usta ve yetkisi servisler tarafından da yapılması önerilmeyen bir yöntemdir. Özellikle elektronik donanımları fazla olan araçlar risk gurubundadır. Bilinçsiz kişiler tarafından yapılan takviyeler araca zarar verebilir. Bu sebeple  servis çağırmak ya da aküyü şarj ettirmek gerekir, fakat zaruri durumlarda zararı en aza indirmek adına  takviye yaptığınız akünün diğer araçtan kutup başlarını sökmek, şarjlı bir aküyü kendi akünüze kablo ile bağladıktan sonra bir süre beklemek ,yapılması gerekenlerdendir.Daha sonra marşa basın. .

Eğer daha önce hiç takviye yapmadıysanız yardım alın.

24 Volt Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Dikkat edilmesi gereken akünün voltuna uygun voltajda bir akü ile takviye yapılmasıdır. Daha kaliteli ve özellikleri 24 volt ile uyumlu bir takviye kablosuna da ihtiyacınız olacaktır. 24 volt akü ile çalışan araçlarda genellikle tek bir akü olmaz. Birden fazla akü olduğu için şarjı tüm akülere eşit dağıtılması gerekir. 24 volt akülerde takviye biraz daha karmaşık bir durumdur. Bu sebeple 24 volt takviyelerinde mutlaka bir usta veya servis tarafından yapılması gerekir.

Etiketler : ,
Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir