Arabanın Aküsü Nasıl Şarj Edilir?

Arabanın Aküsü Nasıl Şarj Edilir? Aküsü biten arabanın vurdurulmaması gerektiği artık tüm araç kullanıcılarının bildiği bir durumdur.Bu nedenle artık araç aküleri zayıfladığında, boşaldığında yada tamamen bittiğinde ilk akla gelen yöntem vurdurma değil şarj etme oluyor.

Arabanın Aküsü Nasıl Şarj Edilir?

Başlıca 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlar bir cihaza bağlayarak şarj etme ve akü takviye ile çalıştırarak motor gücü ile şarj etme .

Motor Gücü ve İvmesi İle Şarj Etme Yöntemi : İlk tercih edilen yöntemdir. Araç başka bir aracın sağlıklı ve şarjlı aküsü ile takviye edilerek çalıştırılır. Daha sonra çalışan motorda herhangi bir elektrik donanımı açılmadan araç rölantide uzun bir süre bekletilir ve akünün şarj olması sağlanır.Hem vakit hem de büyük bir oranda yakıt sarfiyatı gerçekleşir. Başarı olma ihtimali ise %50 dir.

Başarısız olma ihtimaline neden olan durum: Akünüz bitmiş durumda ise anlık olarak faydalı gibi görünse de aracınız birkaç saat kontak kapalı halde durduğunda akü tekrar eski haline dönecek ve harcadığınız zaman ve yakıt boşa gitmiş olacaktır.

Şarj Cihazına Bağlayarak Şarj Etme : Güvenilir ve kesin yöntemdir. Akü, Şarj cihazına bağlanmadan önce amper ölçümleri yapılarak genel durumu kontrol edilir. Şarj ile kurtarılabilecek bir durumda ise şarja takılır. Şarj fayda etmeyecek ise araç sahibine bildirilerek yeni akü almaya teşvik edilir. Yani akü şarjının kalıcı ve başarılı olma ihtimali bu kontrol sayesinde oldukça yüksektir. Akü cihaza bağlanarak şarjı doldurulur ve çok daha kalıcı ve değerleri ölçülerek yapıldığı için oldukça sağlıklı bir yöntemdir.

Araç Neden Şarjı Bitiriyor?

Genellikle bu tip sorunları olan araçlarda karşılaşılan sorunların başlıcaları:

• Akü bakımlarında eksiklikler

• Araca yanlış tip ve amperlerde akülerin kullanılması

• Elektrik kaçakları sebebi ile boşalmalar

• Araç şarj dinamosunda yaşanan  şarj kayıpları , arızaları

• Araç çalışmıyorken uzun süre donanım kullanımları

• Araca bilinçsiz bağlanan ekstra donanımlar

• Akünün ömrünü tamamlaması

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir