Açık Hava Filtresi Ne İşe Yarar? Zararları ve Faydaları Neler?

Açık Hava Filtresi Ne İşe Yarar? Zararları ve Faydaları Neler?

Açık Hava Filtresi Ne İşe Yarar? Zararları ve Faydaları Neler? Araçlarda emme işlemi, performans hava filtreleri ile desteklendiğinde performansı arttırmaktadır. Ancak sizin direkt olarak taktığınız filtrelerin pek fazla performansa etkisi yoktur. Çünkü sadece filtre takmak yetmez; havanın sıcaklığı ve soğukluğunun da hesaplamanız gerekmektedir.

Açık Hava Filtresi Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Performans filtreler, aracın motorundan uzak soğuk hava çekebilecek bir noktaya koyulmalıdır. Daha sonra çekilen soğuk hava metal borular ile emme manifolduna aktarılmalıdır. bunun sebebi çok basittir: Metal çabuk ısınır ve soğuk hava metalden geçerken ısınacak ve yanma işlemi kolaylaşır. Soğuk hava emmesi gerekirken  biz metal borular ile havayı ısıtıyoruz. Bunun nedeni: İşin teknik boyutu şöyledir

Soğuk hava sıcak havaya oranla daha az genleşmiş ve çok daha fazla yoğun olur. Yoğun bir hava çekmek performans için iyidir. Bu nedenle mümkün olduğunca soğuk hava alınabilecek bir noktaya filtre yerleştirilir. Havayı yoğun bir şekilde aldıktan sonra hava metal borularla ısıtılır. Bu sayede hava yoğunluğunu kaybetmeden sadece ısısı değişir. Motor için en iyi hava biraz ılık bir havadır. Performans filtresi doğru monte edildiğinde soğuk havayı ve bu sayede yoğun bir havayı aracın daha kolay yakabileceği ılık havaya çevirir ve yanma odalarına aktarır. Böylece performans filtreleri  gerçekten araca artı güç katar.

Performans Açık Hava Filtresi Yakıtı Etkiler mi ?

Performans filtre takıldığında filtre takmadığınız dönemle aynı şekilde kullandığınız zaman performansın artmadığını görürsünüz. Ancak gençler özellikle filtre ses çıkarsın diye gaza daha fazla yüklenir. Bilindiği gibi spor hava filtresi devir arttıkça ötmeye başlar. Bu sebeple gaza daha fazla basıldığından dolayı bir yakıt artışı olabilir. Ama bu artış filtreden kaynaklı değil kullanıcının kaynaklıdır.

Çoğu araçta bu uygulama yapıldığı zaman, aracın daha rahat çalıştığını ve özellikle düşük devirlerde bir rahatlama olduğunu fark edersiniz.

Açık Hava Filtresi Zararlı mı?

Açık hava filtresi faydalarına yukarıda değindik.Pek fazla bilinen bir zararı  olmadığını söyleyebiliriz. Doğru monte edildiği ve kaliteli parça kullanıldığı taktirde çok faydalı olacaktır.

Kalitesiz filtreler,

düzgün yapılmayan montaj,

soğuk hava için su ve toz girebilecek bölgelere filtre takılması gibi bazı durumlar motora zarar verecektir. Ama bunlar yanlış montaj sebebi ile olmaktadır. filtre tek başına motora zarar veremez.

Açık Hava Filtresi Hangi Araçlara Takılır?

Dizel araçlara açık hava filtresi takılması önerilmez. Turbo beslemesi için fabrika ayarları önerilir.

Benzinli ve LPG’li araçlar için uygundur.Ancak sadece sıralı çok nokta enjeksiyonlu araçlar için daha elverişlidir. Diğer araçlarda LPG uyumsuzluğu yaşanabilir. Ayrıca özellikle çift egsantrikli ve 16 v araçlarda sesi de tatmin edicidir. Her şeye rağmen filtreyi sesi için değil performans ve motor için kullanacaklar için her tür LPG ve benzinli araçta kullanılabilir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir