AirBag Lambası Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?

AirBag Lambası Neden Yanar? Airbag lambası bir arızadan çok güvenliği ilgilendiren bir donanımdır.Bu yüzden bir arıza durumunda herkesi tedirgin eden bir durumdur. Çünkü airbag ışığı yanan bir aracı kimse almak istemeyecektir.

Gerçekte airbag ışığı yanma nedenleri nelerdir?

1 – Airbag Lambası Yanıp Yanıp Sönüyor

Aracın ilk çalıştırmasında meydana gelir. Airbag lambası yanıp sönmeye başlar. Çoğunlukla stop edip tekrar çalıştırdığınızda söner. Bu durum airbag mekanizmasının ani şişmelere hazır olmama durumudur. Bilindiği gibi hava yastığı sistemi sıkıştırılmış gazın ateşlenmesi ile çalışır. Araç ilk çalıştığında bu sistem devreye alınır ve devreye girdiğinde ise ışık söner. Anlık problem oluşur ise sürekli yanıp sönme durumu oluşur. Stop edince düzeliyor ise önemsiz bir sistem problemi olabilir.

2 – Airbag Lambası Hiç Yanmıyor

Bu durum çoğunlukla yeni araç alan kişilerin başına sıklıkla gelir. Hava yastığı uyarı ışığı aracı çalıştırırken direk olarak yanması gerekir. Sonrasında ise birkaç saniye içinde söner. Eğer hiç yanmıyor ise

1. Gösterge panelinde ampul patlamış olabilir.

2. Kasıtlı olarak sökülmüş olabilir.

3. Gösterge devrelerinde sorun olabilir.

Bu tip durumda airbag çalışıyor mu çalışmıyor mu öğrenebilmek için aracı bilgisayara bağlamak gerekir. Çoğu araç satılmadan önce arıza ışıkları deaktif edilir.

Airbag Işığı Sürekli Yanıyor İse

Airbag ışığı sürekli yanıyor ise ve daha önce böyle bir sorununuz yok ise :

• Airbag mekanizmasında sorunlar

• Elektrik Arızaları

• Emniyet kemeri sensör bağlantılarında temassızlık

• Koltuk hava yastığı sensör düğmelerinde temassızlık

• Direksiyon ya da konsol sökümü ve takımı sonrası durumlar

Eğer aracı aldığınızdan bu yana sürekli yanıyorsa;

• Daha önce açılmış olabilir.

• Daha önce tamir edilmiş olabilir.

Airbag Lambası Nasıl Söndürülür?

Çoğunlukla anlık olan sürekli olmayan durumlarda aracın stop edilip tekrar çalıştırılması arıza lambasını söndürecektir. Ancak daha kalıcı durumlar için çözüm yolları şöyledir:

Bazı araçlarda airbag açma kapama tuşu vardır. Tuş kapatıldığı zaman airbag ışığı sabit yanıyor olarak görülür. Bunu fark edemeyen araç kullanıcıları arızanın çözümü için çokça vakit harcar ama sorunun kaynağı sadece açılmış bir düğme olabilir. İlk olarak aracınızda böyle bir düğme varsa on / off konumunu kontrol edin. Özellikle tüm peugeot modellerinde bu düğme bulunur.

• Emniyet kemer sensörleri kontrol ediniz.

• Koltuk altındaki sensörleri kontrol ediniz.

• Araç OBD cihazına bağlanarak arıza kayıtları okunur.

Daha farklı Sorunlar ve Çözümleri için araç hakkında daha fazla bilgi ve tespit yapılması gerekecektir. Fakat can güvenliği için airbag uyarı / ikaz ışığını dikkate almalı ve bir an önce çözümünü bulmalısınız.

Etiketler : ,
1 Yorum

“AirBag Lambası Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?” için bir cevap

  1. zeki yavaş dedi ki:

    peugeot 206 arabamın çift hava yastığından biri devamlı yanıyor.yazın sıcak havalarda araba çalıştığı zaman sönüyor.soğuk havalarda hava yastığı lambalarından biri devamlı yanıyor.sorun nasıl halledilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir