Peugeot 206 Alınır mı? Peugeot 206 Nasıl Bir Arabadır?

Peugeot 206 Alınır mı? Peugeot 206 Nasıl Bir Arabadır?

Peugeot 206 1999 yılında çıkan ve hemen hemen aynı kasa tipi ile yıllarca üretime devam etme başarısı göstermiş ve döneminin estetik ve konforlu araçlarından birisidir. Türkiye yollarında sık görmeye alıştığımız bir araç.

Peugeot 206 Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli nokta 1,6 16v XT modeli olmasıdır. Bu modellerde ABS Mevcuttur, Diğer modellerde ABS Yok maalesef, Ayrıca 1,6 XT modelinde 2 tip motor seçeneği bulunmakta. Eski sistem 8v ve yeni sistem 16v çift egsantrik motor. Daha sorunsuz bir motor için 1,6 16v 110 bg modelini tercih etmelisiniz.

Ayrıca mümkün ise sunroof olan modeller tercih edin. Bu modeller (4 Kapı Sunroof Olanlar, Tek Kapı Değil) çok nadir ve bu yüzden ikinci eli çok hızlı ve seri. Ayrıca normal serilerinden 2-3 bin TL daha yüksek piyasa fiyatına sahip. Peugeot 206 Tüm kategorilerde incelemesi aşağıdadır.

Peugeot 206 Nasıl Bir Arabadır?

Bu aracı Ana başlıklar halinde inceleyerek artı ve eksilerini tek tek yazacağız. Bu başlıklar performans, yakıt, konfor, güvenlik, estetik, yedek parça, ve en önemlisi sağlamlık başlığıdır.

Performans

Peugeot 206 4 farklı benzinli motor seçeneği vardır. Bu motor seçenekleri beygir güçleri ile birlikte aşağıdadır:

• Peugeot 206 1,4 Xr 8v, 78Bg

• Peugeot 206 1,6 Xt 8v, 90 Bg

• Peugeot 206 1,6 Xt 16v 110 Bg (Önerilen Motor Seçeneği)

• Peugeot 206 2,0 GTI 136 Bg 16v

Motor seçeneklerinden 1,4 look 1,4 x-desing- 1,4 fever gibi modellerde mevcut olup genel motor seçenekleri aynıdır. 2004 Yıl ve üstünde xr, xt kullanımı değişmiştir. Genel olarak performans kendi segmentlerinde iyidir. 110 beygir gücündeki 1.6 16v motorlu modelleri önerimizdir, araç kasasının hafif ve küçük olması bu beygir ile aracın son derece seri ve agresif olmasına yetmektedir.

Yakıt Tüketimi

Özellikle dizel ve LPG seçeneklerinde yakıt tüketimi oldukça düşüktür.

Yedek Parça

Türkiye’de yerli üretim parçası çok fazla ve fiyatlar ucuzdur. İthal orijinal ürünlere de çok kolay erişilebiliyor. En sık kullanılan parçaların fiyatlarını vermek gerekir ise

• Balata : 25 TL

• Tabla : 55 Tl

• Rot Başı : 15 Tl

• Bobin : 180 TL

• Buji Takım : 50 Tl

• Oksijen Sensörü : 60 TL

• Pompa : 250 Tl

• Triger Seti Orjinal : 180 TL

• Baskı Balata Seti Orjinal : 210 TL

Yedek parça sıkıntısı yoktur. Parçalara erişilebilir .

Estetik

Her türlü aksesuar parçaları bulunan, küçük dokunuşlar ile çok estetik bir hal alabilen orijinal hali de gayet güzel bir araçtır. İç ve dış estetiği açısundan da tercih sebebidir.

Konfor

Aynı seri fiesta, golf, palio gibi araçlarla kıyasla son derece konforlu. Her aracı kendi klasmanındaki ve modelindeki araçla kıyaslamalısınız. Bu modellerdeki araçlara oranla sürüş keyfi ve konforu diğerlerinin çok daha ilerisinde bir araç. Kultukları ve özellikle derin ön gögüs ve geniş açılı ön cam sürüş zevkini arttıran faktörler.

Güvenlik

2000’li yıllara göre standart donanıma sahiptir. Çift airbag, ABS, güvenlik önelmi olarak sunulmuş, Genel olarak araçta plastik ön panel kullanılarak darbe emme özelliği kullanılmıştır. Artık bu durum yeni araçlarda standart haline geldi fakat Peugeot 1999 yılında bu uygulamayı 206 modelinde uygulamıştı. Ortalama değerlere sahip bir güvenlik donanımı mevcut. Dikkat etmeniz gereken ABS standart donanım değil Sadece 1,6 XT modellerinde mevcut.

Sağlamlık

Genel olarak ön takım ve motor şanzıman gibi mekanik aksamları pek fazla sorun çıkartmaz. Peugeot 206 için tek ve en bilindik kronik sorun trim ve döşeme aksamı ile ilgili sorunlarıdır. Araç modelleri ve yaşları eski olduğu için gevşemiş döşemeler can sıkıcı olabilir. Fakat bunun da çözümü var Tırnak ve izo şeritler ile bir kaç saat sürecek bir işlemle tüm ses ve tıkırtıların önüne geçilebilmektedir. Kendi aracıma uyguladım, Sıfır araç kadar sessizdir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir