Araba Conta Yakarsa Ne Olur, Conta Yakması Kaça Mal Olur?

Araba Conta Yakarsa Ne Olur, Conta Yakması Kaça Mal Olur?

Silindir kapak contasının yanması , araçlarda hararet yükselmesinin sonucu görülen bir arıza tipidir.Genellikle erken fark edilmesi ve araca fazla hasar vermeden hemen onarılması ve aracın fazla hararet yükselmeden önleminin alınması gerekir. Böylece maliyeti düşük bir arızadır. Fakat birçok kişi aracını bu şekilde kullanmaya devam etmektedir.

Araba Conta Yakarsa Ne Olur?

Conta yandığı zaman araç motorunun çalışmasına etki eden birçok parçada radikal değişimler meydana gelir. Bu değişimler ;

• Conta, motor yağı ve suyu ayrı kanallarda tutamaz ve motor suyuna yağ, motor yağına da su karışır.

• Motor yağına su karıştığında motor iç aşınması hızlanır

• Yanma odalarına girecek olan su yada buhar, ateşleme kalitesini düşürür

• Motor suyunda yağ olması, başta radyatör ve devirdaim pompası gibi parçaların çalışmasına engel olur ve tıkanmalara neden olabilir.

• Aracın nedensiz yere sık sık hararetinin yükselmesine neden olur

• Düzensiz ateşleme ve yanmayan yakıt sorunları katalitik konvektör arızası oluşmasına neden olabilir

• Hararete bağlı motor hasarları görülür.

Bu durumlar haricinde conta yanmasına bağlı olarak gerçekleşebilecek birçok ihtimalden söz edilebilir. Yapılması gereken doğru davranış, araçta conta yanması durumu ortaya çıktığı an itibari ile aracın onarımı yapılana dek kullanılmamasıdır. Bu sayede maliyet az tutar ve motorun ekstra zarar almasının da önüne geçilmiş olur.

Sonrasında ise silindir kapak contası değişim maliyeti konusunda neler değişir hangi işlemlere ne kadar para harcanabilir konusunu aşağıdadır:

Araç Conta Yakması Kaça Mal Olur?

Silindir kapak contası değişim maliyeti, motorda oluşan hasara bağlı olarak değişir. Sadece contanın fiyatı çok ucuzdur.  Örnek vermek gerekir ise Peıgeot 206 marka bir araçta silindir kapak contası fiyatı ortalama olarak 30-50 tl arasındadır. Fakat yapılacak işlemler ve diğer işçilikler ile birlikte bu rakam değişebilir.

Conta Yandığında Yapılacak Masraflar

Üst Kapak Tamiri : Her üst kapak söküldüğünde genellikle rektefe edilir. Usta silindir kapağını sökerek bir kapakçıya gönderir. Kapakçıya ödeme yapmak gerekecek.

Motor Su Haznesi Değişimi : Conta yandığında motor suyuna aşırı miktarda yağ karıştığı için su haznesi yağ ile kaplanır. Bu durum su seviyesini görmenize engel olur. Bu nedenle su haznesi genellikle değişmektedir.

Devirdaim Pompası : Devirdaim pompasının arızalanıp arızalanmadığı ilk kontrol edilen yerlerdendir. Bu parça arızalı ise ya da conta yakmaya bağlı arızalanmış ise değiştirmek gerekir.

Motor Yağı, Antifiriz, filtreler : Motor yağı, soğutma suyu ve filtreler değiştirilir.

Radyatör tamiri : Eğer radyatörde tıkanıklık ya da yağa bağlı hasar varsa elden geçirmek iyi olur.

Kayış, Kasnak Triger Aksamı : Bu tip parçalar genellikle usta tarafından sökmüşken görülüp değişmesi gereken parçalardır. Eğer durumları iyi ise değiştirilmeyebilir. Fakat değiştirilmesi her zaman  iyidir. Ancak bu parçalar için de ücret ödemeniz gerekecektir.

Ivır Zıvırlar : Düşük ücretli ıvır zıvır malzemeler birleştiğinde büyük ölçüde maliyet tutan bir hal alabilir.

İşçilik Ücreti : Sıkı bir pazarlık yapmanız durumunda uyguna getirebilirsiniz.

Motorda Hasar Var İse …. : Eğer hararate bağlı hasarlar var ise bunlar için de para harcamanız gerekir. Örnek vermek gerekir ise araç segman kaynatmış olabilir, bu veya bu gibi ekstra arızalar çıkmış ise bunlara da bir miktar para harcamanız gerekecektir.

Usta ve servisler aracı görmeden ne maliyet tutacağını kestiremeyebilir.İçini açtıkça başka masraflar da çıkabilir.

Etiketler : , ,
Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir