Araba Vitese Geçiyor Ama Hareket Etmiyor İse Çözümü Nedir?

Araba Vitese Geçiyor Ama Hareket Etmiyor İse Çözümü Nedir?

Araç çalışıyor vitese geçiyor ama gitmiyor ise olası 2 arıza neden olabilir. Motor çalışıyor araba gitmiyor sorunlarının başlıca nedenlerinden olan bu arızalar motor deviniminin şanzıman ya da şanzıman deviniminin tekerlere aktarılmasını engelleyen arızalardır. Peki Araba Vitese Geçiyor Ama Hareket Etmiyor İse Çözümü Nedir?

Baskı Balata Bitmiş Olabilir

Araçlarda baskı balata, kavrama denilen olayı gerçekleştiren bir parçadır. Siz aracı vitese takıp debriyajdan ayağınızı çekmeye başladığınızda baskı devinimi kavrayarak şanzımana iletir. Bu aşamadan baskı balata bittiğinde kavrama da duracak araç viteste olmasına ve debriyajdan ayağınızı çekmenize rağmen araç gitmez.

Aks Kafası Çıkması yada Aks Kırılması

Araçlarda şanzımandan alınan hakareti tekerlere aktaran parça (mafsallı mil) aks parçasıdır. Bu parçada bir sorun oluşur ise araç hareket etmeyecektir. Ancak genellikle dönme hareketi sebebi ile ses de çıkartır. Yani her debriyajdan ayağınızı çekip gaza bastığınızda araç alt kısmından ses gelmesi durumu yaşanabilir. Çok nadir olarak şanzıman girişinden aksın çıkması durumunda ses de görülmeyebilir.

Çözümü

Öncelikle aracın alt kısmına eğilerek ön tekerlerin ortasından şanzımana giden parça olan aks parçasını göz ile kontrol edin. Aşırı yağ kaçağı, görük yırtılması yada yerinden çıkma var ise sorununuz aks olabilir. Çözümü için aracın servise çekici ile getirilmesi ve aksın sökülerek tamir / değişim şeklinde düzeltilmesi gerekmektedir.

Bu sorunlar haricinde oldukça nadir görülebilen prizdirek mili sorunları, debriyaj çatalı sorunları gibi nedenlerden ötürü de araçta motorun çalışması ama hareket etmeme sorunları gözlemlenebilir. En net tespit için aracı bir ustanın görüp kontrol etmesi gerekir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir