Arabada Benzin Kokusu Neden Olur?

Araçlarda kimi zaman görülen benzin kokusu, araç sahiplerini hem endişelendirir hem de araç sürmeyi çekilmez hale getirebilir. Ayrıca sağlık için de zararlı olabilmektedir.

Arabada Benzin Kokusu Neden Olur?

İlk Çalıştırmada Benzin Kokusu :

Çoğunlukla bu durum egzozdan çıkan kokunun araç içine kadar gelmesi durumunda olmaktadır.

Araç soğuk iken motorun ateşlemeyi tam gerçekleştirememesi ve  buna bağlı olarak da egzozdan çiğ yakıt atılması nedeniyle koku hissedilir. Genellikle hafiftir. Eğer koku fazla ise, bir servise gösterilmesi gerekmektedir. Sabahları düzensiz çalışma sorunları da görülebilir.

Araç Çalışırken Benzin Kokusu Geliyor İse ; Bu durum  koku probleminin sürekli olduğu anlamına gelir. Çoğunlukla depo şamandıra kapağı contası, ateşleme sistemi sorunlarıdepo dolum ağzı kaçakları, benzin hortumlarına kaçaklar, ,aracın yağ yakması (yağ kokusu ile benzin kokusu birbirine çok benzer ve sıklıkla karıştırılır) gibi birçok farklı nedenden ötürü koku gelebilir. Bu durum biraz daha fazla acildir.. Olası bir conta ya da hortum kaçağı çok daha büyük sorunlara yol açabilir, sürücü ve yolcu güvenliğini de tehlikeye atar. Bu sebeple sorunu ihmal etmeden ve aracı bu şekilde kullanmaya devam etmeden yetkili ya da özel bir servisle görüşerek konuyu bildiriniz ve sorunu tamir ettiriniz.

Benzin Deposunu Doldurunca Koku Geliyor İse

Depo fullenince koku gelmeye başlıyor ise genellikle iki yerden kaynaklanıyor olabilir.

İlk olarak depo dolum ağrı çevresinden benzin kaçağı oluşuyor olabilir. Bu da sadece depoyu fullediğiniz zaman koku yapar sonrasında yavaş yavaş azalarak geçer. Bir başka olası ihtimal ise depo full konumda iken deponun üst kısmında şamandıra ve pompa aksamının depoya montelendiği bölümün contası bulunur. Bu conta zamanla eskiyip özelliğini kaybettiği zaman depo içerisinde basınçlı gaz uçucu benzin buradan araç içine koku gelmesine neden olacaktır. Bu gibi durumlarda çoğunlukla terleme ve nemlenmeye benzer bir ıslaklık oluşabilir. Fazlası durumunda uçucu benzin yoğunlaşarak araç altına akabilir sıcak egzoz demiri ile teması halinde ise yangın çıkması ve infilak gibi istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olabilir. Her iki ihtimal de ciddiye alınması gereken ve acilen giderilmesi gereken arıza ihtimalleridir.

LPG’li Araçlarda Benzin Kokusunun Nedenleri

Çoğunlukla LPG’de kullanılan araçlarda da sıklıkla benzin kokusu sorunları yaşanabilmektedir. Bunun nedeni ise LPG ve gaz kesici arızaları ile benzin pompası arızası nedeni ile yaşanabilir. Bilindiği üzere araç LPG’de çalışır iken benzin pompası çalışmaya devam eder. (Özel kit veya kesici takılmadı ise) Bu durum da benzin hortumları üzerinde basıncın devam etmesi anlamına gelir. Zamanla eskiyen hortum aksamı ya da arızalı kesici veya pompa gibi nedenlerden dolayı araçta benzin kokusu görülebilir.

Bunlar haricinde birçok irili ufaklı nedenden ötürü de araç içerisinde benzin kokusu problemi yaşanabileceği unutulmamalı.

Etiketler : ,
Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir