LPG Göstergesine Elektrik Gelmiyor, Işığı Yanmıyor Çözümü Nedir?

LPG Göstergesine Elektrik Gelmiyor, Işığı Yanmıyor Çözümü Nedir?

Araçlarda LPG göstergesi çalışmıyor şikayeti sık sık karşılaşılan bir arıza tipidir. Çoğunlukla bu durumda araç gaza geçmez. Peki LPG Göstergesine Elektrik Gelmiyor, Işığı Yanmıyor Çözümü Nedir?

Lpg Gösterge Işığı Yanmıyor İse;

Genellikle bu durumun olası birkaç nedeni vardır. En sık karşılaşılan bu nedenler ise ;

LPG sigortası yanmış olabilir

Çoğunlukla LPG sigortası, LPG beyninin yakınlarında bulunur. Bu sigorta araç yıkama esnasında, dışarıdan giren yağmur suları ile şase yaparak yanar. Harici olarak elektriksel voltaj sorunları sebebi ile de  sigorta yanabilir. Bu durumda araç LPG göstergesine elektrik gelmeyecek ve araç gaza geçmeyecektir. Aracın kaputunu açarak LPG sigortasını kontrol etmelisiniz.

Düğme arızası

Oldukça düşük bir ihtimaldir. Düğme içerisinde elektronik devre olarak fazla bir aksam yoktur. Bu sebeple arızalanması nadir olarak görülür. Ancak yine de ihtimal dahilindedir. Başka bir gösterge takarak sorunun gösterge kaynaklı olup olmadığı anlaşılır yada göstergeye gelen kablolar bir elektrik ya daLPGustası tarafından elektrik kalemi ile kontrol edilerek arızalı olup olmadığı anlaşılabilir.

Kablo aksamında kopukluk

LPG gösterge kabloları genellikle aracın alt kısmından geçerek ön konsola ulaşmaktadır. Bu nedenle aracın altından gelebilecek olan darbe veya aracın altını sürtme gibi durumlar sebebi ile söz konusu kabloların kopma ihtimali bulunur. Bu durumda araç göstergesi çalışmaz, LPG gösterge ışığının yanmama durumu ortaya çıkar.. LPG gösterge kablolarını kontrol ettirmelisiniz.

Bu durumlar haricinde yazılımsal sorunlar gibi birçok nedenden ötürü de bu sorun ortaya çıkabilir. Ancak en yaygın görülen nedeni sigortasının yanmış olması sebebi iledir. ikincil olarak kablo tesisatında meydana gelen sorunlar gösterilebilir. Kesin sonuç için aracın usta tarafından kontrol edilmelisiniz.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir