Arabada Termostat Olmazsa veya İptal Edilir İse Ne Olur?

Arabada Termostat Olmazsa veya İptal Edilir İse Ne Olur?

Araçlarda termostat olmazsa ya da iptal edilirse, sadece motor soğutmasıyla ilgili değişiklik olacağını düşünülür. Fakat motor soğutma suyunun ısısını ölçerek beyne ileten sensörlerden alınan verilerle, ateşleme, rölanti yakıt sistemleri gibi motorun çalışmasına ilk dereceden etki eden sistemler çalışmasını düzenler. Bu sebeple bu parçanın iptalinin birtakım etkileri olacaktır.

Arabada Termostat İptal Edilir İse Ne Olur?

Termostat motor ısısı ile, ısınan suyun derecesine bağlı olarak su geçişini kapatan ya da su geçişine izin veren bir parçadır. Bu parçanın olmaması demek, radyatördeki antifrizli suyun hiçbir engel olmadan sürekli olarak tüm motor bloğunda sirküle olması demektir. Sorun olmayacak bir durum gibi görülebilir; fakat motorun da belli ısılarda kalması gerektiği için uygunsuz bir durumdur.

Termostatın olmamasından etkilenecek 6 sistem:

Yakıt Püskürtme Sistemi :

Araç beyni, motorun sıcaklığa göre yakıt miktarını ayarlar. Motor ısısının düşük olarak algılanması daha fazla yakıtın yanma odalarına püskürtülmesi anlamına gelmektedir.Bu durum zengin karışıma neden olarak aracın boğulmasına ya da  teklemesine neden olabilir. Bu etkiler düşük olacağından genellikle performans düşüklüğü olarak hissedilir.

Termostat Yakıtı :

Motorun soğuk olarak algılanması ile yakıt püskürtme miktarı artacaktır. Bu durum paralel olarak yakıt tüketiminin de artmasına neden olur.

Genleşme Sorunları :

Motor bloğu çalıştıkça ısınır. Sürekli sıcak olan bloğa özellikle kış aylarında sürekli soğuk suyun temas etmesi ani genleşmeler nedeni ile söz konusu parçalarda çatlamalara neden olabilir. Bu durum oldukça maliyetli bir onarım gerektiren sonuçlara yol açabilir.

Rölanti Sorunları :

Araç rölantisi için maf sensöründen motora aktarılan hava, motor ısısına göre ayarlanmaktadır. ECU tarafından motor sıcakken motorun soğuk olarak algılanması, maf sensöründen gerekenden daha fazla hava akışına sebep olur. Bu durum yüksek rölanti sorunları, rölanti dalgalanması, stop etme gibi sorunlara yol açabilir.

Isınma Sorunları :

Özellikle kış aylarında, radyatörde araç ön kısmından alınan hava ile soğuması sebebi ile motor soğutma suyunun sürekli devretmesi ve   kalorifer sistemine yeterli sıcak su sağlanamadığı için araç içi ısınma sistemi çalışamaz. Her seferinde soğuk hava üflemesine neden olur. Özellikle uzun yolculuklarda araç sürüşüne engel olacak kadar soğuk hava yüzünde söz konusu yolculuk imkansız bir hal alabilir.

Ateşleme Sistemi Sorunları :

Araç ateşlemesi, motor ısısı ile paralel olarak ayarlanır. Termostat olmadığında motor soğutma suyu, düşük derecelere kadar iner ve ateşleme zamanlaması bu ısıya göre ayarlanır fakat soğuk olan sudur aslında sıcaktır.Bu nedenle ateşleme sorunları stop etme tekleme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
Çıkarılabilecek sonuç, araçlardaki termostat gereksiz bir parça değil oldukça önemli bir parçadır ve sürekli olarak çalışır halde kalması gerekir.Ayrıca termostatın parça fiyatı oldukça düşük maliyetlidir. Değişimi nispeten kolay olması sebebi ile işçilik ücretleri de düşüktür. Bu nedenle arızalı olarak ya da tamamen iptal edilerek kullanılması yerine sorunun çözümünün yeni bir termostat takarak sağlanması önerilmektedir.

Termostatın iptal edilmesi aracınızın sürüş keyfini, çalışmasını hatta sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir, maliyeti çok yüksek olan motor hasarlarına neden olur.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir