Arabanın Yağ Yakması Nasıl Önlenir?

2 yağ yakma önleyici yöntem mevcuttur.

a) motor yağını kalınlaştırarak önleme,

b)Bazı motor katkı ve koruyucuları ile ilgili önlemler

Yağ Yakan Arabaya 10-60 Kalın Yağ İşe Yarıyor mu ?

Son dönemlerde bazı yağ firmalarının (Shell, Castrol, Mobil vs) 10w 60 tam sentetik yağları için yağ yakmayı önleyici etkisi olduğu birçok yerde tartışılıyor ve konuşuluyor. Peki gerçekte yağ yakan arabaya hangi yağ numarası konmalıdır. Kalın yağ koyunca azaldığını savunanlara zıt olarak 5-30 yağ kullanıp sorununun çözüldüğünü söyleyen de var .

Yağ ne kadar ince olursa o kadar akışkan olur. Kalın yağ koyarak piston ve segmanların arasından yanma odasına giren yağ miktarının azaltılması bir düz mantık işidir. Kesinlikle işe yaramaz. Fakat bazı araçlarda keçe ve conta kenarlarından kaçakları azalttığı yönünde bilgiler var. Ama yağ yakan araçta kullanılması durumunda fazla bir fark yoktur. Belki çok az yağ yakan ve motordaki aşınmaların çok ufak olduğu araçlarda işe yarayabilir ancak geri kalan araçlar için aynı etkiden bahsetmek zor.

Motor Yağ Yakmayı Önleyen Katkı

Yağ yakmayı önleyen motor katkıları olduğu söylenmektedir. Motor yağına göre daha fazla etkiye sahip oldukları ise çok açık. Yağ yakmayı azaltan motor yağı katkılarından en fazla kullanılanlar: bor Power , 444 Motor koruyucu, 777 motor katkısı, nano bor-x, würth .

Motor Koruyucular piston segman ve gömleklere yapışarak kılcal aşınmaları doldurur ve başlangıç seviyesinde yağ yakan bir araç için oldukça fayda sağlar. İleri derecede yağ yakan ve büyük oranda beyaz duman atan yıpranmış motorlarda söz konusu yakıt ya da motor yağı katkısı yanma odasında yakılarak egzozdan atılır. İlk birkaç gün yağ yakımı azalsa da sonradan eski haline dönebilir. Yapılan analizlerde ve kullanıcı yorumlarından anlaşıldığı üzere kullanıcıların bir kısmı katkılardan memnun kaldıklarını ve sorunlarının çözüldüğünü söylerken diğer bir kısmı ise hiçbir işe yaramadığından söz ediyor. Ancak çoğunlukla yardımcı etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Mucizevi Bir Çözüm Yok!

Yağ yakma problemine mucizevi bir çözüm yok. Ancak çok az belli belirsiz beyaz duman atan araçlarda işe yaradığı gözlemlenmiş ve yorumlara yansımıştır. Eğer ki yağ yakma durumunuz normale oranla fazla ise en kaliteli katkı ve motor yağını araştırarak kullanmak size yardımcı olacaktır.

 

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir