Benzin Hava ve Yağ Filtresi Değişmezse Ne Olur?

Periyodik kilometre bakımlarında araç yağı, yağ filtresi, benzin filtresi, hava filtresine bakılır. Eğer araç LPG’li ise LPG filtresi değişir, balata ve ön düzen kontrol ettirilir.Yağ değişimi oldukça önemlidir. fakat filtre aksamının komple değişmesi konusu sıkıntılıdır.

Yağ Filtresi Değişmezse Ne Olur ?

Motor yağı, araçta en çok kirlenen sıvılardan biridir. Bu yağın süzülmesi de son derece önemlidir. Motor yağ filtresi en az motor yağı kadar önemli bir parçadır, her temiz yağ konulmasında temiz bir filtre takılması gerekir. Yağ filtresinin değişmemesi, motor yağının sağlıklı olarak süzülememesine, tıkanıklıklara ve yağ devrinde yetersizliklere yol açacaktır.

Benzin Filtresi Değişmezse Ne Olur?

Yakıt filtresi, araçlarda kullanılan dizel motorin ya da benzinin içerisinde var ise katı partikülleri temizleyerek yakıtın enjektörlere temiz şekilde ulaşmasını sağlayan parçadır. Filtrenin yeni ve temiz olması ateşleme ve yakıt sistemleri açısından oldukça önemlidir. Benzin filtresinin her bakımda değişmesine gerek yoktur ancak en az 2 bakımda bir değiştirmeniz önemlidir. LPG’li araçlarda ise bu süre bir miktar daha uzun olabilir. 3 Bakım veya kullanım durumuna göre usta tavsiyesi ile değiştirilmesi önerilir.. Fakat daha uzun ömürlü yakıt ve ateşleme sistemi açısından işi şansa bırakmamak için  fiyatı makul olan araç modellerinde her bakımda değiştirilebilecek bir parçadır. Çoğu araç modelinde 10-20 TL arasında değişen söz konusu filtre , eğer sizin aracınızda da maliyeti düşük ise her bakımda değiştirmelisiz.

Hava Filtresi Değişmezse Ne Olur ?

Hava filtresi, her bakımda değişmesi gereken bir parçadır. Eğer çok tozlu, stabilize arazilerde fazlaca kilometre yaptıysanız yağ değişim periyodu beklenmeden de değiştirmelisiniz. Hava Filtresi değişmezse aracın yakıt sarfiyatı ve performansı artar. Bunun nedeni aracın yanma odasına alınan hava ve yakıt miktarının ve kalitesinin temiz bir filtre ile çok daha dengede olmasıdır. Pis ve yıpranmış bir hava filtresi aracın rahat çalışmasına engel olacaktır. Yakıt sarfiyatı ve performansı olumsuz yönde etkiler Ayrıca hava filtresi basınçlı hava ile temizlenerek tekrar kullanılamaz. Bunun nedeni filtre aksamının içinde oldukça küçük bölümlerin olması ve bu bölümlere söz konusu basınçlı havanın ulaşamamasıdır. Hava filtresini temizlemek yerine değişime gidilmelidir. Benzin filtresinde olduğu gibi hava filtresi de oldukça uygun fiyatlı parçalardır.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir