Çalınan Araba Nasıl Bulunur? Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Çalınan Araba Nasıl Bulunur? Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Ülkemizde araç çalınma durumları, özellikle büyük şehirlerde ve tatil günlerinde insanların şehir dışına, tatile, bayram tatiline  çıktığı vakitlerde çok görülmektedir. Çalıntı araçların sahipleri ise  aldıkları otomobillerin ellerinden gitmesini seyrediyorlar. Hele ki kasko sigortası da yok ise iş daha da vahim duruma geliyor.

Aracınızı sokak sokak arayamacağınız bir gerçektir. Bu sebeple bu iş güvenlik güçlerinin görevidir.

Çalınan Araba Nasıl Bulunur?

Aracınızın çalındığını anladığınız ilk anda polise gitmeli ya da 155 ‘i arayarak polisleri haberdar etmelisiniz.Bunun üzerine tutanak tutulur ve  durumu zabıt altına almış olursunuz. Burdaki amaç aracın karışacağı hırsızlık, adam yaralama, kaçırma, gasp, kapkaç ya da bir trafik kazası durumunda suçlu duruma düşmemektir. Bunun dışında şunlar yapılabilir:

• İlk Olarak Polise Gitmelisiniz.

• Aracınızın marka modeline uygun  ilanları (araç satış) kontrol ediniz. Aracınız başka plaka ve ruhsat ile satılıyor olabilir ancak ufak detaylardan aracınızı bulabilir ve suçluları da yakalayabilirsiniz.

• Çalınma anının görüntüleri ve güvenlik kamera kayıtları varsa haber kanalları ile paylaşabilirsiniz.

• Aracınızı tanıyan tüm çevrenize aracın çalındığını bildirin. Biri görür ise çalındığını bilerek size bilgi verecektir.

• Aracı bir yerde görür ya da bulur iseniz, araca dokunmadan polise haber verin.

Çalınan Araçların Bulunma İhtimali Nedir?

Çalınan birçok araç, özellikle soygun, adam kaçırma ve buna benzer suçlara karıştıktan sonra, çalan kişiler tarafından terk edilir. Araçta para edecek her şey sökülür. Bulunma ihtimali  olsa da hasarlı halde bulunabilir.

Fakat bazı durumlarda aracınızın parçalanarak satılması gibi ihtimaller de mevcuttur.

Etiketler :
Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir