Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkarılır? Tekrar Trafiğe Çıkabilir mi?

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkarılır? Tekrar Trafiğe Çıkabilir mi? Hurda belgeli aracı almak ve satmak , trafiğe sokmak konusunda bir furya söz konusu. Hurdaya ayrılan araçları alarak restore etmek ve tamamen orijinali ile yenilemek son yıllarda oldukça moda olmuş durumda.

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkarılır?

Öncelikle hurda belgeli bir araçla çekme belgeli bir aracın birbiri ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Bu sebeple bu tip araçlar alırken çok fazla mağduriyet olduğunu söylememiz gerekiyor. Çekme belgeli olan bir araç trafiğe tekrar çıkartılabilirken hurda belgeli araç tekrar trafiğe çıkartılamaz. Hurda belgeli bir aracı tamamen restore etmek, hiçbir eksiği ve kusuru kalmayacak şekilde tekrar onarmak hiçbir işe yaramaz. Mevcut yönetmelikler gereği hiçbir hurda belgeli araç trafiğe çıkartılamaz. Bu sebeple bu tip bir araç almayı düşünüyor iseniz, eskiden hurdaya ayırdığınız bir aracı tekrar kullanmak isterseniz bu aracı kesinlikle  kullanamayacağınızı bilmelisiniz.

Neden Hurda Belgeli Araçlar Satılıyor?

Bunun birkaç nedeni vardır: Birincisi hobi için: Restore edip kapalı alanlarda sergilemek, Trafiğe kapalı özel alanlar için modlamak gibi nedenlerden hurda belgeli araçlar halen satılmaktadır. Ancak bazı kişiler ise, özellikle motorsiklet tipi motorlu araçları vergiden, muayeneden ve zorunlu trafik sigortasından muaf tutabilmek adına bu yöntemle kullanmakta, almakta ve satmaktadır.

Hurda Belgeli Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Hurda belgeli bir araç kullanırken yakalanılırsa araç ÖTA kapsamında işleme alınır. ÖTA açılımı ömrünü tamamlamış araç anlamına gelmektedir. Mevcut yasa ve yönetmeliklerin uygun maddelerince trafiği tehlikeye atmaktan suç işlenmiş olunur ve yasak karşılığı oranında para cezası verilir. Araç ile kaza yapmanız çok daha ciddi sorunları ve sorumlulukları da beraberinde getirir. Hele ki ölümle sonuçlanan kazalar yaşanmış ise size yansıyacak ceza ve sorumluluklar çok ağır olabilir. Bu sebeple trafiğe kesinlikle çıkmamak gerekir.


Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkarılır? Tekrar Trafiğe Çıkabilir mi?

Bu kısımdan yorum yazabilir, soru sorabilir veya tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir