Çekme Belgeli Araç Trafikte Yakalanırsa Ne Olur?

Bir aracın çekme belgesi olması, hiçbir şekilde aracın trafiğe çıkarılmayacağına taahhüt etmek demektir. Bu belge çıkarıldıktan sonra, aracınız trafiğe kapalı alanlarda kullanabilirsiniz. Örnek olarak ralli ya da yarış arabası şeklinde özel izinlerle kullanılabilir. Araç bir yerden başka bir yere gitmesi gerektiğinde çekiciler kullanılarak gitmesi gerekmektedir.

Çekme Belgeli Araç Trafikte Yakalanırsa Ne Olur?

Araç, polis çekicisi vasıtası ile emniyet otoparkına çekilir. Araç sahibine de ilgili trafik yönetmelikleri gereğince cezai işlem uygulanır. Otopark parası + çekici parasını da ödersiniz.

Bu işlemler için gerekli olan işlemler ve yapılacak olan masraflar ise; Polis otoparkına giren bir araç, çıkabilmek için tüm evrak ve işlemlerinin tam olması gerekecektir. Aracı trafiğe sokmak için gerekli işlemleri yaptıktan sonra aracı emniyet otoparkından alabilirsiniz. Eğer aracınızın fenni muayenesi yok ise aracınız çekici ile otoparktan muayene istasyonuna götürülür ve muayenesi yaptırılmalıdır. Daha sonra yine çekici ile emniyet otoparkına geri döner. İşlemleri tamamladığınızda aracı otoparktan çıkartabilirsiniz.

Tüm bu işlemler:

• Trafik para cezası alırsınız.

• Aracınız emniyet otoparkına çekilir.

• Çekici ücretini ,

• Otoparkta kaldığı her gün için otopark parasını,

• Aracınızın muayenesi yoksa muayeneye gidip gelmesi için çekici ücretini,

• Muayene ücreti ve gecikme cezası ödersiniz.

• Trafiğe Sokmak İçin vergi döneminin ödemesini yaparsınız.

• Aracı trafiğe geri çıkarma İşlemlerine(Plaka, Ruhsat Yaprağı vs) para harcarsınız.

Tüm bu işlemler ve masraflar sonucunda aracı otoparktan çıkartabilirsiniz. Trafikten çekme belgeli olan bir araç ile trafiğe çıkmak son derece masraflı bir işlem olduğu kadar aracın genel durumu ve vizesi olmadığı için hem kullanıcının hem diğer kullanıcıların güvenliği açısından tehlikelidir.


Etiketler :
Çekme Belgeli Araç Trafikte Yakalanırsa Ne Olur?

Bu kısımdan yorum yazabilir, soru sorabilir veya tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir