Dizel araçlarda triger kayışı kaç km değişir

Benzin fiyatlarının yüksek olduğu ülkemizde en çok satılan araçlar dizeldir. Bu araçların motor bölümünün çalışma prensipleri içerisinde  triger kayışının çok önemli bir yeri vardır. İlk çalıştığından andan itibaren motor tekrar stop edilene kadar devamlı çalışmaktadır. Tabi ki bu kadar uzun süreli çalışmanın neticesi olarak kayışın yıpranma oranı da çok fazla olmaktadır. Zamanla yıpranan bu kayışın belirli bir kilometreye geldiğinde ya da belirli bir yılı dolduğunda servise götürülerek değiştirilmesi gerekmektedir.

Triger kayışı değişim kilometresi takılan kayışın kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı kayışlar için bu değişim 4 yıl için 60 bin kilometre olurken bazı araçlarda bu 4 yıl ve 90 bin kilometre ile sınırlandırılmıştır. Dizel aracınız için bu kilometreler içerisinde değişim gerçekleşmezse motor ile ilgili büyük sorunlar oluşabilir.

Dizel araçlarda triger kayışı kaç km değişir

Dizel araçlarda triger kayışı kaç km değişir

Dizel araçlarda triger kayışı kaç km değişir

Araç kullananların aklına gelen sorunlardan birisi de 4 yıl dolmasına rağmen bu kilometrelerden herhangi birisine ulaşmadıysanız ne yapmanız gerektiğidir. Bu önemli bir detay değildir. Aldığınız sıfır aracınız bu 4 yıl içerisinde kilometresini doldurmamış olsa dahi mutlaka kayış değiştirilmelidir. Çünkü kayışın üretimde kullanılan malzemesinden dolayı yaşanan aşınmalar 4 yılı kapsamaktadır. Kullanılsa da kullanılmasa da sağlamlığı mutlaka azalmaktadır. Bu nedenle mutlaka değişim yapmanız gerekmektedir.

Dizel aracınız da triger kayışı değişimini yaptırmanız motorunuzun sorunsuz çalışmasına ve sizin güvenli bir sürüş yapmanıza yardımcı olacaktır. Eğer değişim yapılmazsa triger kayışı kompası durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir sorunu yaşamamak için gerekli süre zarfında ya da belirttiğimiz 60 bin ile 90 bin km arasında mutlaka aracınızı servise götürerek değişimini yaptırmalısınız.

Değişim süresini ve triger kayışı değişim maliyetini öğrenmek için aracınızı servisi götürüp detaylı bilgi alabilirsiniz. Yetkili servis ve düşük maliyetle bu işi yaptığını belirten firmalarda değişim yaptırmak çok da mantıklı bir tercih olmayacaktır. Çünkü yapılacak küçük bir hata aracınızın motor aksamında çok büyük sorunların tetiklenmesine neden olabilir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir