EGR Valfi İptal Edilirse Ne Olur?

EGR Valfi İptal Edilirse Ne Olur?

EGR Valfi İptal Edilirse Ne Olur?

Modern motorlarda, emme manifoldundan çekilen oksijen miktarını dengelemek, yakıt yanma odası ısısını kontrol altında tutmak ve çevreye duyarlı yeni nesil motorların egsoz emisyon değerlerini düşürmek için “EGR vanası” bulunur ve çoğunlukla bu vanaya bağlı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

EGR Valfi İptal Edilirse Ne Olur?

EGR Valfi iptal edilir ise aracın çalışması ve birçok sistem üzerinde belirgin değişikliklere sebebiyet verebilir. Bu değişimler :

Araç zor çalışır ya da hiç çalışmaz : EGR valfi iptali durumunda araç çalışmakta zorlanabilir. Bazen de hiç çalışmayabilir.

Performans düşer : Yakıtın düzenli olarak yakılamaması, aracın çekişten düşmesine neden olacaktır. Bu düşüş araç sahibinin hissedeceği oranda artar.

Yakıt tüketimi artar : EGR Vanası, yakıt yanmasını düzenler. Özellikle de düşük devirlerde ısıyı ve yanma miktarını düşürür ve tasarruf sağlar. Bu sistemin iptali yakıt tüketimini artırır.

 Araçta duman atımı görülebilir : Yakıt miktarının artması ile çiğ yakıt atımı da artabilir. Bu da egsozdan siyah duman çıkmasına sebep olabilir. Bazen duman atma EGR valfi iptali sonrasında gözlemlenebilir.

Rölanti ve tekleme sorunları görülebilir : Tekleme, gaz yememe rölantide bozulmalar ve motorun sarsıntılı çalışması gibi pek çok  sorun görülebilir.

Araçlarda tek tip EGR valfi bulunmaz bu sebeple EGR Valfi iptali sonrasında neler olacağının  tek bir cevabı yoktur. Aracınızda bulunan EGR valfinin türüne göre etkileri de farklı olur.

EGR Valfi Nedir, Ne İşe Yarar? Bu konu hakkında bilgi almak için tıklayın

EGR valfi bozulursa ne olur? Bu konu hakkında bilgi almak için tıklayın

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir