Z Rot Neden Bozulur?

Z Rot Neden Bozulur?

Z Rot Neden Bozulur?

Z Rot Neden Bozulur?

Z rot,bir ucu viraj denge çubuğuna bağlı diğer ucu ise amortisöre bağlı olan, teker hareketlerinin kombinasyonunu sağlar. Bu parça askı rotu, denge rotu olarak da bilinir. Araçta viraj dengesini sağlar.

Z rotun iki ucunda rot başı diye bilinen, hareketli parçalar vardır. Bu parçalar kasislerde ve direksiyon hareketleri ile alınan ani darbeler yüzünden, zamanla iç kısımlarında boşluk oluşturmaya başlar ve boşluk arttıkça parça bozulur.

Z Rot Bozlursa Ne Olur?

Bozulmanın ilk belirtisi: ses sorunlarıdır. Boşluklar, kasislerde parçanın iç kısımda hareket etmesi sebebi ile ses yapar. Bu sesler tokurtu ya da esnemeye bağlı gıcırtı şeklinde olabilir.

Ses sorunları haricinde bozulmanın şiddetine göre virajlarda ve kasislerde tekerlerin kalibrasyonunda ufak sapmalar oluşabilir. Bu ise  aracınızın  virajlardaki performansını düşürür.

İleri dönemde aşırı bozuk parça oluşması ve değiştirilmemesi durumunda aracın viraj alma performansı düşer, sürüş güvenliğini riske girer ve  kazalara sebebiyet verebilir.

Bu parça yerinden de çıkabilir. Çok sağlam bir parça olsa da zamanla yıpranmaya bağlı kırılma sorunları bile ortaya çıkabilir.

Arıza Ciddiye Alınmalı mı?

Parça oldukça ekonomik bir parçadır. Değişimi de diğer ön takım parçalarına kıyasla çok daha kolaydır. Bu sebeple parçada bir arıza varsa ya da arıza olduğundan şüpheleniyorsanız  onarımını ve değişimini sağlamalısınız.

Peki Z Rot Arızası Nasıl Anlaşılır, Nasıl Belli Olur? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak tıklayın.

 

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir