Egzozdan Su Damlaması ya da Püskürmesi Neden Olur?

Egzozdan Su Damlaması ya da Püskürmesi Neden Olur? Birçok araçta meydana gelen bu sorun sürücüler için çok can sıkıcı bir durumdur.

Yoğuşma Nedeni ile Su Damlaması

Bu duruma söyle bir örnek verebiliriz. Soğuk bir havada elinize sıcak hava üflediğinizde bir zaman sora eliniz sırılsıklam su içinde kalabilir. Sanki ağzınızdan su fışkırıyor gibi eliniz ıslanacaktır. Aynı durum araçlarda farklı şekilde gerçekleşir. Egzozdan atılan sıcak gazlar. Soguk egzoz borularında nemlenmelere neden olmaktadır. Bu durumun devam etmesi durumunda egzozdan su gelmesi ve damlaması gibi durumları ortaya çıkartır. Sorunsuz ve gayet normal bir durumdur. Birçok araçta meydana gelebilir. Genellikle Kışın, soğuk havalarda egzozdan su gelmesi daha çok görülür. Yazın egzozdan su gelmesi olasılığı düşüktür.
Yoğunlaşma Nedeni İle Olduğunu Nasıl Anlarım ; Genelikle aracı uzun süre kullanımdan sonra kesilecektir. Ayrıca sadece kış aylarında, sabahları ilk çalıştırmada su gelmesi durumu bunun en bariz kanıtıdır. Yine de kontrol için ustaya danışmanızı tavsiye ederim.

LPG/Matot Yada Benzinin Kalitesi

Yanma odasında yanan hava yakıt karışımı bir sonucu gerçekleşen yanmada bir miktar su açığa çıkabilir fakat bu miktar çok az ve göze görünmeyen miktarlarda olmalıdır. LPG’li araçlarda daha sık görülmekle birlikte belki de sorununuz kullandığınız yakıtla alakalı olabilir. Bu durum dizel araçlarda daha az görülür fakat bu gibi durumdan şüphelendiğinizde yakıt aldığınız benzinliği yada markayı değiştirmeniz önerilebilir. Sorunun hala devam etmesi durumunda ise ustaya göstermek şarttır.

Silindir Kapak Contası Nedeni İle

Bazı araçlarda ise egzozdan su çıkıyor ise sorumlusu üst kapak contası olabilir. Araç kapak contası motor içindeki su ve yağı birbirinden ayrıtan bir görev üstlenir. Söz konusu conta yıpranma, aşınma yada aşırı sıcağa maruz kalma gibi nedenler ile işlevini kaybettiği zaman motor yağını ve diğer aksamlara su karışabilmektedir. Bu gibi durumlarda araç egzozsundan su çıkmasına neden olacaktır. Egzozdan su gelmesi ne anlama gelir en iyi ustanız teyit edecektir

Conta Yüzünden Su Geldiği Nasıl Kesinleşir

Bu tip arızalarda araç genelde su eksiltir. Eğer motor antifiriz haznesinde su eksikliği oluryor ise contayı kontrol ettirin. Ayrıca suya yağ karışması yada yağa su karışması gibi nedenlerde buna işarettir. Su bidonunuzun içindeki suyu kontrol edin ve içine yağ karışıp karışmadığını öğrenin. Ayrıca conta yanığı, araçta performans kaybı, rolantide bozukluklar, tekleme ve çekiş düşüklüğü gibi etkileri de beraberinde getirir. Eğer böyle bir durumunuz var ise vakit kaybetmeden söz konusu arızanızı tamir ettirmeniz önerilir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir