Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer?

Araç seyir halinde giderken normal ancak frene basıldığında direksiyonda titreme sorunları sıklıkla karşılaşılan bir ön takım arızasıdır. Çoğunlukla ciddi sorunların habercisi de olabilir. Peki Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer?

Fren Diski Kaynaklı Sorunlar

Fren diskinde kullanımdan kaynaklı olarak zamanla oluşan kanallar yada ısı kaynaklı gözle görülemeyen yamulmalar, frene yapınca direksiyon titremesi sorununa yol açabilir. En sık karşılaşılan nedendir.

Çözümü : 2 farklı şekilde çözülebilir. Disklerin torna yapılarak düzleştirilmesi ile sorun ortadan kalkacaktır ya da disklerin tamamen yeni parçalar ile değiştirilmesi ile sorun çözülür. Burada parça fiyatı düşük ise torna yapılmadan yenisi ile değiştirilmesi önerilir. Eğer parça fiyatı çok yüksek olan bir araç ise torna, diskin durumuna göre usta tavsiye ediyor ise yapılabilir.

Fren Balatası Kaynaklı Sorunlar

Aynı fren disklerinde olduğu gibi fren balatasın da da yapısal bir sorun olduğunda, fren diski ile kesik kesik temas edeceği için frene basınca direksiyon titremesi oluşmasına yol açabilir. Bu durum aracın balata ve disk kontrolü yaptırarak sorunu öğrenebilirsiniz. Balata sorunu kesinleştiğinde ise tek çözüm yolu yenisi ile değiştirmektir.

Frene Basınca Titreme Sorunu Yaşamamak İçin Ne Yapmalı?

Bu tip arızalar, çoğunlukla eskime ve kullanıma bağlı gelişebildiği gibi bazı durumlarda ani olarak da oluşabilir.

Aracı uzun süre kullandıktan sonra yıkama gibi durumlar esnasında sıcak disk aksamına ani olarak soğuk su teması, disk sistemlerin genleşmesine ve sonuç olarak yamulmasına sebep olacaktır.

Bu nedenle araç sıcak iken araç yıkama, disklere veya tekerlere su dökme gibi yanlış davranışlardan kaçınılması gerekir. Bir başka sorun da araçta diskler değiştirdiğinde eski balatalar kullanılmamalı sıfır balata takılmalıdır. Sonrasında balata değişiminde eski sökülen ve iyi durumda olan balata takılabilir.  Ancak ilk değişimde balatanın da sıfır olarak takılması daha iyi olacaktır.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir