LPG’li Araç Su Eksiltmesi Sorunu?

Sıralı sistem ya da karbüratörlü sistem fark etmez LPG beyni motor suyunu kullanarak çalışır. LPG, depoda basınç altında iken sıvı halde bulunur. Sıvı halde olan bu gazın yanıcı gaz haline dönüştürülebilmesi için ısıtılması gerekir. Peki LPG’li Araç Su Eksiltmesi Sorunu nedir?

Bu nedenle de LPG beynine motor soğutma suyunun dolaşımı için hortumlar entegre edilir. Bu yazıda LPG beyninden su kaçırıyor sorunu ve çözümünü bulabilirsiniz.

LPG’li Araç Su Eksiltmesi

LPG Regilatörüne, (lPG Beyni) araç soğutma suyunun dolaşımı için, su hortumlarına eklenen T biçiminde borular ile motor içi dolaşım bozulmadan sıcak suyun LPG beyni içerisinde devir daim etmesi sağlanır. Bu parçada meydana gelen sorunlar da aracın su eksiltmesine sebep olur.

LPG Regilatör Bağlantı Hortumları : LPG Montajı sırasında su tesisatının çekilmesi sırasında Araçta kullanılan orijinal su hortumlarına kıyasla daha kalitesiz bir malzeme yapısına sahip hortumlar kullanılır. Bu hortumlar ısı ve basınç  gibi etmenlere orijinal hortumlara göre daha az dayanıklıdır. Eskiyen ve üzerinde çatlak vb. durumlar oluşan hortumlar yüzünden LPG’li araç su eksiltmesi sorunu yaşayabilir.

Çözümü : Parça fiyatı oldukça uygun olan hortumlar yenileri ile değiştirilmelidir.

Lpg Regilatörü Arızası :

LPG Beyin Arızası durumlarında, beyinde oluşan kaçaklardan motor suyu akabilir ve radyatör su eksiltmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda

sabahları geç çalışma,

çalışmama,

araç soğukken lPG’de düzensiz çalışma,

rölanti sorunları gibi yan etkiler de ortaya çıkabilir.

Çözümü : LPG beyninin değiştirilmesi gerekecektir.

Kelepçe ve Bağlantı Sorunları :Hiçbir parçada sorun olmamasına rağmen sadece hortum bağlantı kelepçelerinin yerinden oynaması, tam sıkılmaması gibi ufak sorunlar yüzünden kaçak durumu oluşabilir. Bu gibi durumlarda tam bağlantıdan su kaçağı var ise kelepçe aksamları kontrol edilerek sıkı değilse sıkılmalıdır.

Maliyeti olmayan bir işlemdir ve sıklıkla su eksiltme sorunlarına yol açar.

LPG T Borusu Su Kaçırıyor İse : Yukarıda hortumlara T bağlantılar kullanılarak LPG’nin bağlandığından bahsetmiştik. Bu T bağlantılar zamanla kırılabilir, çatlayabilir ya da bağlantı yerleri zayıflayabilir. Bu durumda da söz konusu bölgeden kaçak yaşanabilir.

Burada saydıklarımız dışında nadir görülen LPG sistemi su kaçakları da olabilir . Ancak en sık görülen LPG beyninde su kaçağı sebepleri bunlardır.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir