Hararet Müşürü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Hararet Müşürü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Hararet müşürü (Isı sensörü) araç motor sıcaklığının kontrol eder ve verileri motor kontrol ünitesine bildirir. Motor kontrol ünitesi yani ECU, söz konusu verileri işleyerek motor çalışma verilerini ve zamanlamalarını bu ısıya göre ayarlar. Söz konusu müşür arızalandığında da bu sistemde bozulmalar olmasına neden olur.

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Hararet Müşürü arızalandığında motor kontrol ünitesi, doğru veriler alamadığı için ateşleme yakıt sistemleri gibi motor ısısına göre düzenlenen sistemlerde büyük değişikliklere yol açar.Bu değişimleri izleyerek arızanın kaynağına ulaşabilir. Isı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır konusunda belirtileri iyi okumak yeterli olacaktır. Bu belirtiler aşağıda listelenmiştir.

Hararet Müşürü Arıza Belirtileri

Motor Ateşleme Zamanı Bozulur : Motor ısısı düşük ise ateşleme süresi daha sık gerçekleşir. Motor ısındıkça kısmı olarak süre uzayacaktır. Sensörden alınan verilerde hata olduğunda motor sogukken yada sıcakken tam yeterli sürelerde ateşleme gerçekleşemez. Buna bağlı olarak teklemeler ve gaz yememe sorunları baş gösterir.
Yakıt Püskürtme Zamanı Bozulur: Yakıt ve ateşleme birbiri ile iç içe geçmiş sistemlerdir. Yakıt püskürtme müktarı araç ısısına göre ayarlanır. Motor sogukken daha fazla yakıt püskürtülür. Motor ısını hakkında araç beyni (Motor kontrol ünitesi – ECU) herhangi bir bilgiye sahip olmadığında yakıt püskürtme dengesi bozulur. buna bağlı olarak Rolanti sorunları ve Stop etme sorunları görünür.

Hava Akış Sensörü Sorununa Neden Olur : Gaz Kelebeği Kapalı konumda iken aracın rolantide çalışabilmesi için hava akışmetre belli bir miktar havayı emme manifoltuna gönderir. Bu hava miktarını ise araç ısısına göre ECU ayarlar. Aracın ısısı hakkında verilerin doğru olmaması aracın rolantisinde dalgalanmalara, yüksek yada düşük rolanti sorunlarına neden olabilir.

Egzoz Sistemi Arızaları Meydana Gelir : Ateşleme ve yakıt sorunları başladığında araç bir miktar yanmamış çiğ yakıtı egzoza aktarbilir. Egzoz manifoltunun çıkışında yer alan katalitik konvektör binlerce derece ısı altında çalışan bir parçadır. Yanmamış yakıt bu parçaya ulaştığında içerisinde yanma gerçekleşir ve oluşan ekstra ısı ve basınç nedeni ile bu parça zaman içerisinde bozulacaktır.

Motor Arıza Lambası Yanar : Egzoz sistemi üzerindeki sensörler tarafından atılan oksijen miktarı değişeceği için gösterge tablosundaki motor arıza lambası yanabilir.
Egzoz Değerleri Yükselir : Bilindiği üzere her aracın fabrika verileri egzoz emilsiyon değerlerini belirler. Bu değerler hararet müşürü arızası yaşandığında yükselir. Araç söz konusu arıza ile egzoz muayenesinden geçemeyecektir. Bu durum ısı sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusuna cevap olabilir.

Bu etkiler haricinde nadir yada araç modeline ve sistemlerine göre görülebilen farklı nedenlerde söz konusu olabilir. Fakat fan müşürü arızası nasıl anlaşılır konusunda en belirgin belirtiler bu maddelerden oluşmaktadır.

Arıza Giderilmez İse

Söz konusu ısı müşürü arızası giderilmeden araç kullanılmaya devam edildiği taktirde ateşleme sistemi, enjektörler, bujiler ve katalitik konvektör gibi aracın farklı farklı parçalarında zaman içerisinde yıpranma ve hasarlar oluşmasına neden olabilecektir. Bu nedenle söz konusu arıza var olduğu andan itibaren aracı

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir