Tevzi Makarası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Tevzi makarası, distribütör içerisinde bulunan bir parçadır. Söz konusu parça egsantrik milinin hareketine bağlı olarak döner. Çok ucuz ve önemsiz gibi görünse de bu parçada meydana gelecek bir sorun, yolda kalmanıza neden olacaktır.

Elektronik ateşleme olmayan Uno, Tipo, Tempra gibi araçlarda bu parça bulunur fakat her araçta bulunmaz.

Tevzi Makarası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Tevzi Makarı arızalandığında anlayabileceğiniz bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtiler aşağıda sıralanmıştır.

• Marşa bastığınızda egzozda patlamalar görülebilir (çiğ yanmamış yakıt sebebi ile)

• Araç marş dönse bile çalışmaz.

• Vurdurma gibi çözümler fayda etmez.

• Hava filtre kutusuna motor içindeki hava geri tepebilir. (Yanma gerçekleşmediği için patlama sesi ile hava geri teper.)

Bu belirtilerin Tevzi Makarasından Olup Olmadığını Anlamak İçin

• Distribütör kapağı sökülür,

• Tevzi makarasının kırılmış, eğilmiş ya da başka şekilde hasar alıp almadığı kontrol edilir.

• (Ateşleme sırasına göre kablolar takıldığı için bu işlemi ustanın yapması gerekir. Aksi halde sırası düzgün takılmadığında parça değişse de araç yine çalışmaz.)

• Distribütör Arızalı olabilir.

• Bobinde Arızalı olabilir.

En Bariz Şekilde Tevzi Makarasında bir arıza olması durumunda araç yukarıda sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Genellikle 5-10 TL’lik bir parça olsa da söz konusu parça olmadan kesinlikle araç çalışmaz. Tüm ateşlemeye gelen elektirik akımı söz konusu parça ile dağıtıldığı için araç ateşlemeyi keser. Ne kadar uğraşırsanız da araç kesinlikle çalışmaz.

Tevzi Makarası Neden Arıza Yapar?

Tevzi makarası kırılması, eğilmesi gibi sorunlar genellikle distribütör kapağının düzgün takılmaması, kapakta çatlaklar, makaranın düzgün takılmaması, yerine oturmayan parçalar gibi nedenlerden çevre kısımlara sürtmeler nedeni ile kırılmaktadır. Bazı durumlarda ise eskimeye bağlı olarak  arıza ve kırılmalar gerçekleşebilmektedir. Genel itibari ile uç kısmı hariç plastik bir aksamdan yapıldığı için kırılma durumlarına karşı dayanıksız ve yatkın bir parçadır.

Tevzi Makarası Nasıl Takılır?

Distiribitör kapağı söküldükten sonra yuvasına takılması yeterlidir. Takıldıktan sonra bir ayar gerektirmeyen bir parçadır. Fakat yukarıda da söylediğimiz gibi ateşleme sırasını düzgün bağlamanız gerekmektedir. aksi halde aracınız çalışmayacaktır.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir