Hasar Kaydı Sigortayı Trafik Sigortası ve Kaskoyu Etkiler mi?

Hasar Kaydı Sigortayı Trafik Sigortası ve Kaskoyu Etkiler mi?

Hasar Kaydı Sigortayı Trafik Sigortası ve Kaskoyu Etkiler mi?

Hasar Kaydı Sigortayı Trafik Sigortası ve Kaskoyu Etkiler mi?

Araç sahiplerini ya da yeni araç alacakları en çok düşündüren sorunlardan biri de  “Hasar Kaydı Sigortayı Etkiler mi?” sorusudur.
Bu yazıda hasar kaydının trafik sigortasını  ya da kaskoyu etkileyip etkilemediği konu edinilmiştir.

Hasar Kaydı Sigortayı Trafik Sigortası ve Kaskoyu Etkiler mi?

Hasar kaydı  ya da ağır hasar (pert) kaydı hiç fark etmez, aracın trafik sigortası bu tarz hasar kayıtları ile  etkilenmez. Fakat aracı alıp kullanırken bir hasar olursa etkiler

İkinci el araç almak isterseniz: alacağınız araçta, pert kaydı ya da  normal yüksek meblağlı hasar kaydı olsa bile  trafik priminiz de değişmez.Kaç  kez hasar oluşunun bu noktada trafik sigortasına hiçbir etkisi yoktur.

Ancak mevcut bir aracınız varsa; bu araçla bir kaza yaparsanız durum biraz farklı olur. Kazada, trafik sigortanız herhangi bir yere ödeme yaptığında sigorta primi bir alt tarife üzerinden hesaplanır.Hasar adedine göre alt tarifeye geçersiniz.

Otomobil İçin Örnek Tarifeler  : İki senedir aracınız var ve bugüne kadar hiç kaza yapmadıysanız:  6. Basamak %30 (eski sisteme göre %15) hasarsızlık indiriminiz olur ve yenilenen poliçe vadesinde ;

1 Adet kusurla kaza ve hasar Kaydında : 5. basamak %15 indirime düşersiniz.

2 Adet kusurlu kazada : 4. Basamak %0 İndirim uygulanır. Giriş Seviyesi.

3 ve daha üstü kazada : 3. alt basamağı olan sürprim yani fiyat arttırımına geçersiniz. Kusurlu değilseniz bir yılda 10 kaza da yapsanız aracınız pert de olsa trafik sigortası priminiz ve hasarsızlık indirim oranınız değişmez.

Burada önemli olan hasar kaydı ya da adedi değil kusurlu olup olmadığınızdır.

Hasar Kaydı Kaskoyu Etkiler mi ?

Araçta olan hasar kaydı da kasko sigortasını etkilemez. Araçta 30,000 TL hasar kaydı var ama ağır hasar kaydı yoksa  30,000 TL’ lik hasar kaydı olsa da olmasa da kasko fiyatını etkilemez fiyat AYNI çıkar.

Eğer hasar kaydı ağır hasar yani pert kaydı ise durum farklıdır: Ancak bu durumda aracınıza kasko yaptıracak firma sayısı çok az olacaktır. Çoğunlukla bu tip araca firmalar kasko yapmak istemez. Yapan firmalar da ağır muafiyet oranları ve çıkma parça gibi şartlar ile kasko yaparlar. Ayrıca fiyatlar da oldukça artarak size yansır.

Alacağınız araca kasko yaptırmayı düşünüyorsanız; hasar kaydı olan bir araç almanızda sorun yoktur ancak ağır hasar kayıtlı araç alacaksanız kasko yaptıramamayı göze almalısınız.

Trafik ve kasko sigortalarında mevzuat ve yönetmelikler çok sık güncelleşmektedir. Bu sebeple yazılan bilgilerde zaman içerisinde farklılıklar olabilmektedir. 2019 yılı yönetmeliği 2020 yılında değişecektir.

Araçta hasar kaydı varsa ne olur? konusu hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir