Araçta Hasar Kaydı Varsa Ne Olur?

Araçta Hasar Kaydı Varsa Ne Olur?

Araçta Hasar Kaydı Varsa Ne Olur?

İkinci el aldığınız araçlarda hasar kaydı görünüyorsa ne olur? Peki Araçta Hasar Kaydı Varsa ne yapmalıyız? Pek çok ikinci el araç alım satımında araç kaydı sorgulaması yapılıyor. İkinci el araçlarda bu hasar kayıtları aracın fiyatının belirlenmesinde çok büyük rol oynuyor. Bu yazımızda Araçta Hasar Kaydı Varsa Ne Olur konusuna değineceğiz.

Araçta Hasar Kaydı Önemli midir?

İki adet aynı renk aynı model, kilometreleri birbirine yakın bir araç buldunuz, Birinde 7,000 TL hasar kaydı 2 parça boya 1 parça değişen var ; diğerinde de hata boya hasar kaydı yok, fakat hatasız olan 3,500 TL daha pahalı diyelim.

İkisi de aynı temizlikte iyi bakılmış ise diğerine 3.5000 TL fazla vermeye değer mi ? Eğer birkaç yıl binecekseniz aldığınız hasarsız araca gelip biri çarpabilir araca binmeyi düşündüğünüz süre de bu seçimde etkilidir. Ayrıca Normal Hasar Kaydı Kaskoyu Sigortayı Ya da Vergi ve Muayeneyi Etkilemez. (ağır Hasar Kaydı Hariç)

Araçta Hasar Kaydı En Fazla Ne Kadar Olmalı ?

Bu durum aracın piyasa fiyatı ile ilgilidir. 250,000 TL değerinde bir BMW 5,30 marka aracın en ufak hasarında 10-15 bin hasar kaydı oluşabilir. Bu oran BMW için düşüktür fakat 2011 model Linea için yüksek bir hasar kaydı sayılabilir. Yani  şu miktara kadar hasar kaydı normaldir demek pek mümkün değil. Bu araçtan araca değişir. Bunun kararını ancak alıcı karar verir.Bazı alıcılar hasar kaydına takıntılı  olabilir ve  aracında bir hasar oluştuğu zaman kasko sigortasına yerine ücretli yaptırarak hasar kaydı işlenmemesini ve cebinden para çıkmasını bile göze alabilir.

Fazla Para Verip Vermediğine Değer mi Diye Düşünmek Gerekir.

Bir araçta  5,000 TL hasar kaydı olması o aracın temiz ve bakımlı bir araç olmadığı anlamına gelmez. Ufak tefek kazalar olması normaldir. Fiyatlara bakıldığında  bir parçanın değişmesi 5,000 TL onarılması 1500-2000 TL aralığında hasar kaydına mal olabilir Araç temiz olduktan sonra çok önemsenmeyecek bir hasar kaydı olarak düşünülmeli.

Eğer uzun süreli düşünmüyorsanız hatasız düşünülebilir ancak uzun süre binmeyi düşünüyor iseniz sizin karar vermeniz gerekecektir. Çünkü satın aldığınız araçla kendiniz, aileniz ve sevdiklerinizle kullanıyorsunuz. Bu yüzden aracın güvenliği ve sağlamlığı her zaman birinci planda olmalıdır

Peki bir aracın km sinin oynandığı yada değiştirildiği nasıl anlaşılır? Bunu buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir