Lambda Oksijen Sensörü İptali Ne Kadar Mantıklı?

Lambda Oksijen Sensörü İptali Ne Kadar Mantıklı?

Lambda Oksijen Sensörü İptali Ne Kadar Mantıklı?

,Lambda Oksijen Sensörü İptali Ne Kadar Mantıklı ? Egzoz tertibatı değiştirilen, katalitik konvektör arızası yaşayan ya da motor besleme ve yakıt sistemlerine ekstra modlama yapılan araçlarda, hava yakıt karışım ayarlarının stabil olması açısından lambda sensörü iptali yapılmaktadır ;  fakat bu profesyonel bir işlem ile motor kontrol ünitesi, yardımcı ile yapılmaktadır. Peki Lambda Oksijen Sensörü İptali Ne Kadar Mantıklı?

Lambda Oksijen Sensörü İptali Ne Kadar Mantıklı?

Rölanti sorunları yaşayan, gaz yememe ve stop etme olan araçlarda, oksijen sensör iptali çoğu  forumlarda ve ustalar tarafından önerilmektedir. Yalnız yapılma şekli son derece yanlıştır.

İptal şekli, kabloların tamamen devre dışı bırakılması ve sensörler arası direnç atılması şeklinde yapılır. Sensör verilerinin stabilizesini sağlanmaya yönelik yapılan bu işlem motor kontrol ünitesi (ECU) destekli olmalıdır. Aksi takdirde zaman faydadan çok zarar getirir. Araç hava yakıt karışımını ihtiyacına  göre ayarlayamaz ve bu durum, araçta yüksek oranda performans kaybına, aşırı yüksek yakıt tüketimine sebep olacaktır. Anlık olarak motor çalışmasını düzeltse bile , uzun vadede faydasından çok zararı olacaktır.

Doğru Lambda Sensörü İptali Nasıl Yapılır?

Lambda sensörü veya Oksijen sensörü, verilerinin alternatifi sayılabilecek farklı sensörlerden alınan verilere göre motor kontrol ünitesi (ECU) için yeni bir ayar ve yazılım gereksinimi olur. Bu ihtiyaç karşılandığı zaman araç, oksijen sensörü iptali olsa bile, farklı sensörlerden aldığı verilerle (Hava Akışmetre Basınç Sensörü – Maf sensörü, Hava Sıcaklık Sensörü) motor stabilizesini ve karışım miktarını doğru olarak ayarlayabilir. Bu ayarlamayı ve yazılımı doğru olarak yapabilecek bir usta, araç modlama konusunda oldukça tecrübeli olması gerekir. Ayrıca maliyet konusunda da çok masraflı olduğu için genellikle, sadece özel yapılan ve her tür ince ayarı düşünülen araçlar için uygulanmaktadır.

Sonuç Olarak;

Oksijen sensör iptali, yapılmaması gereken bir işlemdir. Önerilen durum ise araçta var olan sorunun bir şeyleri iptal ederek değil, arızalı olan kısmın tespit edilerek düzeltilmesi şeklinde yapılmalıdır. Motor arıza lambası, sürekli yanıyor olabilir ve bundan rahatsız olabilirsiniz ama motor arıza lambasını iptal ettiğiniz zaman performans kaybı ve yakıt tüketimi daha fazla olacaktır. Bu işlemi yaptırmadan önce ustanızdan tüm olası sonuçlar için bilgi almalısınız.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir