Krank Mili Volant Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Krank Mili Volant Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Krank Devir Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Krank devir sensörü,  (volant sensörü)  ; motor devrinin krank miline olan pozisyonunu ölçer ve söz konusu pozisyonu motor beynine iletir. Araç beyni, buradan aldığı veriler ile ilk silindirin motor bloğundaki konumunu hesaplar. Bu konum diğer 3 silindirin de konumunun bulunmasını sağlayarak ateşleme ve yakıt sistemlerinin bu konumlara göre doğru olarak çalışmasını sağlar. Bir arıza durumunda bu senkronize hareket bozularak aracın çalışmasında büyük değişimlere neden olabilir.

Krank Mili Sensörü Arıza Belirtileri:

Krank mili sensöründe arıza meydana geldiğinde ortaya çıkacak olan belirtiler

1.Araç hiçbir şekilde çalışmaz.

2. Araç Çalışsa da devirlenmede sıkıntılar yaşanır.

3.Araç marş almasına rağmen çalışamaz.

4. Bazı araçlar çalışmayabilir  ancak motor rölantisini koruyamaz ve stop eder.

5. Egzozdan çiğ yakıt atımı görülebilir.

6.Hava filtresinde geri hava patlaması görülebilir.

7.Egzozda yanmamış yakıta bağlı patlamalar görülebilir.

Sensör Arızalandığında Araç Neden Çalışmaz?

Sensörden alınan veriler durduğunda, araç yakıt enjeksiyon sistemleri ile ateşleme sistemlerine, mevcut görevlerine devam edebilmesi açısından önemli olan zamanlama verisi gönderimi araç beyni tarafından durdurulur. Bu nedenle de araç ateşleme ve enjeksiyon sistemi tamamen işlevsiz hale gelir (Bazı araçlar, sensörden veri aktarımı dursa dahi, Araç motor kontrol ünitesinin mevcut önceki verileri işleyerek çalışmaya devam etmesi mümkündür. Fakat bu durumda araç, tahmini konum bilgisine göre hareket edeceği için motorun stabil çalışması beklenemez.)

Değişken Subap Ayarlaması Bozulur!

Özellikle Honda marka araçlarda kullanılan VVT-i ve VTEC teknolojili motorlarda değişken zamanlama ayarına sahip subap teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknoloji stabil çalışabilmek için krank mili sensöründen edindiği konum bilgilerine gereksinim duyar.Bu verilerde aksaklık olması, veri alınamaması ya da yanlış veri alınması gibi arıza durumlarında subap zamanlaması bozulur ve araç çalışmaz hale gelecektir.

Değişimi Nasıl Yapılır?

Söz konusu parça arızalanırsa yenisiyle değiştirmek gerekecektir. Bu parça konum itibari ile kolaylıkla sökülüp değiştirilebilecek bir yerde değildir. Bu nedenle değişimi için aracın birçok farklı parçası sökülmesi gerekir. Bu durum da araç sahiplerine ekstra işçilik maliyeti ve onarım için daha uzun bir zaman gereksinimi doğurur. Hatta bazı model araçlarda söz konusu parçanın değişimi için üst silindir kapağının dahi sökülmesi gerekebilir. Ancak parçanın yeri, parçaya ulaşma yolu ve çevresinin boşluğu araçtan araca farklıdır. Bu yüzden her araç için söz konusu durum geçerli değildir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir