LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

LPG’li araçlarda araç sahiplerinin en fazla şikayet edilen konuların başında ses sorunları gelir. Özellikle bazı LPG kitlerinin enjektörleri o kadar fazla sesli çalışıyor ki, araç motor sesi ile yarış edebilecek ölçülerde gürültüye sebep olabilir.

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

Lpg enjektörleri sesli çalışıyor ise öncelikle belirtmemiz gereken durum bunun normal bir ses olduğudur. Enjektör içerisinde metal valfler vardır. Valfler gaz geçişi sırasında açılıp kapanır. Bu sebeple , vaflerin şıkırtıya benzer bir ses çıkardığı görülür.

Bu sesin azaltılması yada tamamen yok edilmesi için alınabilecek birkaç önlem bulunur. Bunlar,

1 – LPG Enjektörlerinin Yerinin Değiştirilmesi : Kısıtlı bir miktar yer değiştirilebileceği için kalıcı bir çözüm değildir. Genellikle sesin yankı yapabileceği bir yer yerine dağılabileceği yakın bir noktaya taşınabilir. Ancak LPG enjektörlerinin gaz hortumları için referans uzunluklar bulunduğu için yer konusunda ihtimaller azdır. Motor aksamında yakın ama daha uygun bir yer var ise oraya taşıyabilirsiniz.

2 – Ses İzolasyonu : En sık düşünülen yöntemdir. LPG enjektörü sesli çalışıyorsa çevresine yanmaz ısıya dayanıklı maddelerden üretilen özel malzemeler ile izolasyon yapılabilmektedir.

3 – Enjektör Değişimi : Her markanın neredeyse tüm enjektörleri birbiri ile uyumlu çalışabilmektedir. Örneğin atiker bir sisteme mimgas enjektör takabilirsiniz. Bu sebeple özellikle BRC gibi oldukça sesli çalışan enjektörlere sahip iseniz daha sessiz çalışan bir enjektör takımı ile değişim yoluna gidebilirsiniz. Bu durumda size maliyeti işçilik dahil ortalama 150-250 TL olacaktır. Tabi ki takılacak enjektör markasına göre değişir.
Genel olarak en sesli çalışan enjektör bilindiği üzere BRC LPG enjektörleridir. LPG enjektör sesi sizi fazlaca rahatsız ediyor ise bu yöntemlerle sesi azaltmaya çalışabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir