Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş dinamosu, aküden aldığı enerji ile motorun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sürekli hale getirmeye yarar. Ayrıca ateşleme sisteminin aktif bir şekilde gerçekleştirir. Gri, yuvarlak bir parçadır. peki Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş dinamosu, pekçok parçadan meydana gelmektedir: Önemli noktası alternatör’ün olduğu yerdir. Eğer bu parça bozulur ya da arızalanırsa araçta çeşitli sorunlar ortaya çıkar.

Marş Dinamosu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Araçta elektriğin üretilmesi için gerekli bir parçadır ve ilk belirtileri araç göstergelerinde bulunan ışıklarda fark edilir . Gece bir anda ışıklar güçsüz bir hale gelebilir ya da göstergedeki ışıklar soluklaşabilir. Bunun nedeni marş dinamosunda yaşanan bir arızadır.

Marş dinamosunda akmadan önce ilk olarak akü bağlantıları kontrol edilmelidir. Çünkü ilk elektrik gücü buradan sağlanmaktadır. Dinamo ise buradan almış olduğu mekanik enerjiyi indüksiyon  yardımı ile elektrik enerjisine çevirir.

Eğer burası arızalanırsa araç zor çalışır ya da hiç çalışamaz. Belirtileri :akü ışığının sürekli olarak yanmasıdır. Eğer akü ışığı araç çalıştıktan sonra da yanmaya devam ediyorsa burada bir sorun var demektir.

Araçtan ağlamaya benzer bir ses ya da hırıltı geliyorsa , marş dinamosu arızası olabilir.

Araçtan farklı bir koku da dışarı yayılabilir.

Akünün bitmesi ya da kablolarının çıkması yüzünden de dinamo görevini yerine getiremeyebilir.Bu nedenle ilk bakılması gereken yer marş dinamosu kablolarının kopmuş ya da gevşemiş olabileceği noktalardır.

Bunları okudunuz mu?

Dizel Araba Marş Basıyor Ama Çalışmıyor? Yazıyı okumak için tıklayın.

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir