Araç Sensörleri Nelerdir? Görevleri ve Arızaları Nelerdir?

Araç Sensörleri Nelerdir? Görevleri ve Arızaları Nelerdir?

Araç Sensörleri Nelerdir? Görevleri ve Arızaları Nelerdir?

Araç Sensörleri Nelerdir? Görevleri ve Arızaları Nelerdir?

Sensörler, araçlar içinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Araç sensörleri olarak bilinen bu sensörler kimi zaman açık kalan kapıyı, kimi zaman azalan yakıtı, kimi zaman uyarı lambalarının açık kaldığını söyler. Peki Araç Sensörleri Nelerdir? Görevleri ve Arızaları Nelerdir?

Araç sensörleri nelerdir? Görevleri ve arızaları nelerdir? Hangi durumlarda ortaya çıkar?

Araç sensörleri, motorlu araçlarda bulunmaktadır. Bu sensörler araçlardaki motor yönetimini, sürüş güvenliği ve yol tutuşunda, aktif ve pasif olan güvenlik sistemlerini, klima, ışık gibi sistemleri doğru çalıştırabilmek adına aracın içinde ve dışında meydana gelen değişimleri algılar ve  sürücüye sürüş güvenliği kazandıran elektronik kontrol üniteleri olarak tanımlanır.

Kontrol üniteleri, tüm araçların yöneticisi, elektronik beynidir. Araç sensörleri de kontrol üniteleri için çalışır. Sensörler bu yöneticiye anlık olarak haber verir.

Araç içindeki sensörler basıncı, sıcaklığı, sesi ölçer; ışıkları algılar, hareket hızını saptar, kütleyi belirler. Sensörler bu çeşitlerinin dışında voltaj ölçer, akım şiddetini saptar, direnci belirler.

Araç sensörleri bozulabilmektedir. Genellikle yanlış sinyal verme, güçsüz sinyal verme, durumdan çok sonra sinyal verme ya da hiç sinyal vermeme gibi problemler görülebilir. Bu nedenle aracın araç sensörlerinin mutlaka bakımı ve kontrolü yapılmalıdır. Sensörlerin olumsuz bir şekilde çalıştığı görüldüğünde  düzeltilmeli ve onarımı için ertelenmemelidir. Ayrıca sensörlerdeki sinyallerin parazitleri engellemek adına dijital olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Bunları okudunuz mu?

ABS Sensörü Nasıl Temizlenir? Yazıyı okumak için tıklayın.

Lpg Map Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir? Bu konu hakkımızda yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir