Motor Yatak Sarması Nedir, Maliyeti Ne kadardır ?

Motor yatak sarmasının nedeni, aracın yağ ve su eksikliğidir. Bu eksikliklerin sonucunda araçta  aşırı ısınma olur. Motorun aşırı derecede ısınması risk içerir.Yatağın tahribatına neden olarak zarar görmesine sebep olur.  Sizin bu şekilde arabayı kullanmanız olası tehlikelere, arabanın alevlenmesine neden olabilir.

Küçük bir kıvılcım büyük volkanlara neden olabilir. Özellikle ısınma ve sıcaklığın artışı her zaman risk içerir. Bu tür durumlarda  yapmanız gereken en önemli şey, bir çekici çağırmanız  ve  aracınızı gerekli yere park ettirmektir.Eğer sorunu yaşamak istemiyorsanız arabanıza  özverili davranmalı; suyunu, yağını bitmesine yakın değil  de orta hallerde ekleyerek dengede  tutmasını sağlamalısınız. Su,  aracın motoru için son derece önemlidir. Su ,direkt olarak motorun soğutma işlemini yapar; yağ ise pistonların aşırı sürtünmesinden koruyarak  ısınmasının önüne geçer.Yağ lambasını kontrol etmeyi unutmayınız.Bu kontrolde yağ lambasının yanması size yağın değişmesi için sinyal verir.İkinci diğer işaret  ise motorun sesinin değişmesidir. Bunu dinleyerek hemen fark edilebilirsiniz.

Yatak Sarma Maliyeti Ne Kadardır ?

Her araçta arıza tespiti ve maliyet araba markasına göre değişimler söz konusudur. Motorun içinde bulunan pistonların aşınması sonucu motor yağ yakmaya başlar. Bunun sonucunda yağ yakan aracın yatak sarmasına neden olabilir.  Bu arızanın giderilmesi motorun tamamen rektefiye edilmesini gerektirir. Bu da motorun yeni yapılması demektir. Arabadaki motor masrafı ortalama  en ucuz 3000-20.000 arası yapılır. Yatak masrafı demek, aracın motorunun tamamen yenilenmesi anlamına gelir. Bu nedenle aracınızın motorunun yatak sarması yüzünden zarar görmesini istemiyorsanız yağ ve su bakımını zamanında yapmalısınız. Bu aracın daha sağlıklı çalışmasına katkıda bulunacaktır.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir