Motor Yatak Sesi Nasıl Kesilir?

Ses, yatakların zamanla sürtünme sebebi ile aşınmasından kaynaklı olarak parçaların birbirleri ile uyumlarının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu bozulma parçalar arasında boşluklara sebep olmaktadır. Bu boşluklarda araç çalışırken ses sorunlarını ortaya çıkartır. Peki Motor Yatak Sesi Nasıl Kesilir?

Motor Yatak vurma belirtileri arasında en belirgini motorun sesli çalışmasıdır. Bu sesi kesmek için ise tek denenebilecek yöntem daha kalın yağ kullanmaktadır. Bazı yağ üreticileri yüksek kilometreli araçlara özel 10*60 yağ üretmektedir. Bu yağı koyarak test edebilirsiniz. Yalnız genellikle çok ince yatak vurma belirtisi gösteren araçlarda işe yarayabilir ancak diğer araçlarda işe yaramaz. Yani yağ ile sesi kesme şansınız %5’den azdır. Çoğunlukla bu sorunun çözümü motorun açılarak yatakların değişmesidir. Tabi motor açıldığında genel bir rektefiye işlemi görecektir.

Motor Yatak Vurursa Ne Olur?

Araç motorundaki boşluk ve yıpranmaya bağlı olarak bu soru cevaplanabilir. Zaten yatak vurma sorunu aşınmış parçalarda kaynaklandığı düşünüldüğünde aracın bu şekilde çok uzun süre kullanılamayacağı aşikardır.  Maddi durumlara göre fazla vakit kaybedilmeden arızanın giderilmesi gerekir. Aksi durumda aşınma artarak rektefiye yapılacağı zaman daha fazla masrafa neden olabilmektedir.

Motor Neden Yatak Sarar?

Yatak sarma durumunda bir numaralı neden motor yağı ve yağ pompası sorunlarıdır. Aşağıda motorun yatak sarma nedenleri sıralanmıştır.

Yağ pompası arızası ,

Motorun yağ yakması sebebi ile aracın yağsız kalması

Motor yağ kaçakları sebebi ile aracın yağsız kalması,

Yağ değişim sürelerinin aksatılması nedeni ile yağın özelliğini yitirmesi

Yüksek  kilometreye bağlı aşınmalar nedeni ile

Aracın altının vurulması fark edilmemesi nedeni ile motorun yağsız kalması yüzünden araç motoru yatak sarabilir.

Bu sayılan maddeler en sık görülen nedenleri olup bunlar haricinde de motorun yatak sarmasına sebep olabilecek sorunlar olabilmektedir. Araç kullanıcılarına tavsiyemiz ekonomik durumlarına göre fazla vakit kaybetmeden ve motor içine daha fazla zarar vermeden arızanın tamirinin yapılmasıdır.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir